Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Gruzja – kiedy najlepiej odwiedzić?

Podróże

Gruzja – kiedy najlepiej odwiedzić?

Gruzja to piękny kraj, położony w południowo-wschodniej Europie. Jest to kraj o ciekawej kulturze, bogatej historii oraz przepięknych krajobrazach. Turystów przyciągają tu góry Kaukazu, nadmorskie kurorty, pyszne wina, a także smaczna kuchnia. Jednym z najważniejszych aspektów planując wizytę w Gruzji jest wybór odpowiedniego terminu. Jedni lubią jeździć na nartach, inni plażować nad Morzem Czarnym lub wędrować po górach i spędzać wakacje bardziej aktywnie. Każdy ma swoje preferencje i upodobania. Właśnie dlatego w tym artykule omówię, kiedy na co jest najlepszy czas, aby odwiedzić Gruzję i spędzać czas jak najlepiej.

Srebrny samochód jadący drogą we wsi mija krowy, Kazbeg, Gruzja
Droga do Stepancmindy

Jaka jest najlepsza pora roku na urlop w Gruzji?

Pora roku ma kluczowe znaczenie przy planowaniu wizyty w Gruzji. Bez wątpienia, każda pora roku w Gruzji ma swoje piękno i unikalne atrakcje. Wiosną (kwiecień-maj) i jesienią (od połowy września-do początek listopada) w ciągu dnia temperatura wynosi około 20-25 stopni, co jest idealne do zwiedzania kraju i podziwiania jego piękna. Latem jest gorąco, szczególnie w dolinach, gdzie temperatura może przekroczyć 35 stopni. Zimą w górach jest mróz, a na południu kraju raczej panuje umiarkowaną temperaturę. Ostatecznie, najlepsza pora roku, aby odwiedzić ten kraj zależy od Twoich preferencji i zainteresowań.

Moje ulubione mineralne jeziorko "Udziro" (bez dna) w dolinie Truso

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

Gruzja jesienią

Jeśli chcesz zobaczyć piękne krajobrazy i spacerować po górach, lub uniknąć tłumów turystów w miastach, polecamy jesień. Trekking w górach Svaneti, Tusheti, Chevsuretia (do końca września) zapewniają najlepsze krajobrazy dla każdego.

mężczyzna na koniu stoi na tle starej wioski w górach. Tuszetia, Gruzja
Markowi się spodobał galop przez mistyczne góry Tuszetii.

Oprócz trekkingu można jeszcze wykąpać się w Morzu Czarnym. We wrześniu temperatura wody w morzu wynosi około 20-24 stopni, w październiku trochę chłodniej 17-19 stopni, ale ci, którzy tak jak ja, lubią pozasezonową ciszę i spokój, to nawet w początek października nad Morzem Czarnym mieć udany i jak najbardziej relaksujący.

W jesieni także możecie uczestniczyć w winobraniu, jednej z najbardziej radosnych tradycji tego kraju. Rozpoczyna się głownie od początku września w wschodniej Gruzji. Region Kachetia we wschodniej Gruzji zajmuje pierwsze miejsce, rozpoczynając rtweli (winobranie) z masowymi imprezami zbierania winogron, tłoczenia winogron, ucztowania, śpiewu i tańca.

Trzy osoby zbierające winogrona podczas zbioru winogron w Kachetii, w Gruzji
Winobranie zawsze z uśmiechem bo inaczej winogrona nie będą słodkie

W jesieni odbywają też liczne festiwale w Gruzji. Największy festiwal to Tbilisoba, dzień gruzińskiej stolicy, jest największym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Gruzji. Dwudniowy festiwal zajmuje całe miasto, na którym odbywają się targi żywności i wyskakujące bazary rękodzieła, pokazy zabytkowych samochodów, występy, tańce ludowe i wiele innych. (Czytaj więcej o festiwalach i innych wydarzeniach poniżej.)

Gruzja zimą

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych i lubisz narciarstwo, to zima, będzie dla Ciebie najlepszą porą roku, aby odwiedzić Gruzję. W górach trwa od grudnia do pierwszej połowy kwietnia. W tym czasie możesz cieszyć się pięknymi krajobrazami pokrytymi śniegiem i skorzystać z ośrodków narciarskich.

dwaj narciarze i trzy psy w śniegu, Gudauri, Gruzja
Nasi narciarze i ich miłe towarzystwo w Gudauri

Najważniejsze ośrodki narciarskie w Gruzji znajdują się w górach Kaukazu, w regionach Gudauri ☆, Swanetii, Bakuriani i Goderdzi. Gudauri jest największym ośrodkiem narciarskim w Gruzji, z łączną długością tras wynoszącą ponad 70 km. Tutaj nawet jest możliwość na heli-skiing, czyli jazda na nartach od samego szczytu góry za pomocą helikoptera.  W różnych miejscach, nie tylko w ośrodkach narciarskich, oferowano różne aktywności jak jazdy skuterem śnieżnym, wypady konno lub trekking śnieżny. Wędrówki po zimowym parku narodowym Bakuriani według naszego kolegi Travel Man są przepiękne!

Stolica Gruzji zimą ma też wiele do zaoferowania. W sercu starego miasta znajdują się łaźnie siarkowe w tureckim stylu, gdzie naturalna woda wypełnia baseny naturalną wodą gorącą prosto z ziemi. Poza tym, liczne galerię, muzeua, bazary i kawiarnie oferują swój unikalny klimat nawet zimą.

Gruzja latem

Jeśli wolisz ciepłe wody morskie, najlepszym czasem na wizytę w Gruzji będzie lato, czyli okres od czerwca do września. Możesz wtedy cieszyć się plażami nad Morzem Czarnym. Najbardziej popularne nadmorskie miasto w Gruzji to Batumi ☆, słynie z bulwaru z palmami i nowoczesnymi pomnikami, portem, z park cudów, gdzie znajdziecie słynna rzeźba zakochanych Ali i Nino która stała się symbolem tego miasta. Jeśli zagłębisz się w uliczkach, odkryjesz w cieniach ogromnych nowych, oświetlonych wieżowcach też zupełnie inne miasto, bardziej stare, autentyczne i (moim zdaniem) interesujące.

Instalacja Ali i Nino, dwie oświetlone ludzkie postacie, na tle kolorowego koła diabelskiego w Batumi, Gruzja
Instalacja Ali i Nino, dwie oświetlone ludzkie postacie, na tle kolorowego koła diabelskiego w Batumi ☆

Poza Morzem lato jest także dobry sezon na trekking w górach, na przykład do Tuszetii, Kazbegi ☆, Chewsuretii czy inne. Możesz wtedy także wykąpać się także pod górskimi wodospadami.

Gruzja wiosną

Jeśli chcesz zobaczyć piękne krajobrazy i spacerować po górach, a jednocześnie uniknąć tłumów turystów, polecamy także wiosnę od marca do połowy maja. W tej porze roku można podziwiać kwitnące sady i winnice, a także piękne krajobrazy Kaukazu.

Kto lubi przygody, może wybrać się na rafting na rzekach Mtkwari i Aragwi, na paragliding do Gudauri lub na canyoning w różnych miejscach.

niebieskie jezioro pośród zielonych gór, Zhinvali, Gruzja
Zobaczysz tamę Zinwali w drodze do Stepancmindy.

Na wiosnę odbywają także liczne festiwali w Gruzji, na przykład Kutaisoba, festiwal miasta Kutaisi, obejmujący muzykę i taniec na żywo oraz targi prezentujące imeretyjskie jedzenie i wino.

W każdej porze roku Gruzja oferuje również wiele atrakcji kulturowych, takich jak festiwale, koncerty i wydarzenia artystyczne, które odbywają się przez cały rok. Zobaczycie rozkład festiwali na naszym odrębnym blogu pod tym linkiem.

Moja ulubiona pora roku w Gruzji

Moja ulubiona pora roku to zdecydowanie początek jesieni, kiedy w miastach nie jest już za gorąco, a w górach nie jest za zimno. Dla mnie ten czas jest najlepszy na trekking w górach, a nawet nad morzem, bo na plaży jest już zdecydowanie mniej ludzi, a woda jest jeszcze ciepła i przyjemna (wrzesień i początek października). W naszym kraju mówi się, że jesień to „najbogatsza” pora roku, ponieważ to właśnie jesienią rozpoczyna się zbiór owoców i warzyw. W regionie Kachetia rozpoczynają winobranie, które jest wielkim świętem dla wszystkich, którzy w nim uczestniczą. Winobranie dla mnie zawsze kojarzy się z robieniem czegoś z pasją. Warsztaty kulinarne, wino, śpiew, a na koniec wielka uczta z gruzińskimi toastami to nieodłączne elementy tego święta.

dziewczyna trzyma kosz wypełniony winogronami, na tle winnicy i innych ludzi zbierających winogrona, Gruzja, winobranie
Jeden taki zbiór i możesz nie iść na siłownię przez tydzień. :D

Lubię Jesień także ze względu na moją miłość do chodzenia po górach. W 2022 roku pod koniec września udało nam się zwiedzić jeziora Czarnych Skał (შავი კლდეების ტბა), które znajduje się na wysokości prawie 3000 metrów nad poziomem morza. Co prawda 3-dniowy trekking był bardzo wymagający, ale zobaczyliśmy piękne widoki, pogoda idealnie nam dopasowała. Chodziliśmy dosłownie nad chmurami, było niesamowicie.

dziewczyna siedząca z plecakiem na jesiennym krajobrazie, góry i jezioro, Gruzja
Jezioro Czarnych Skał jest położone pomiędzy Gruzją a republiką Dagestanu (Rosja).

Jeśli lubisz kulturę, imprezy i festiwale

Jeśli jesteś miłośnikiem imprez, festiwali i wydarzeń kulturalnych, Gruzja to doskonałe miejsce dla Ciebie. W tym kraju przez cały rok organizowane są różnego rodzaju festiwale, koncerty i imprezy, które przyciągają turystów z całego świata.

Najlepszym czasem, aby odwiedzić Gruzję i uczestniczyć w największych festiwalach, jest okres letni, czyli od czerwca do września. W tym czasie organizowane są takie imprezy jak Tbilisi Open Air – największy festiwal muzyczny w kraju; Tbilisi Jazz Festival – jedno z największych wydarzeń jazzowych w Europie Wschodniej; czy też Batumi International Art-House Film Festival – festiwal filmowy, na którym prezentowane są filmy niezależne z całego świata.

nowoczesne budynki na tle rowerzysta, Batumi, Gruzja
Batumi - kontrastowe, dziwne, piękne, wielokulturowe i swoiste miasto nad Morzem Czarnym

W ostatnim kwartale roku w Tbilisi także odbywają się różne międzynarodowe festiwale kultury, takie jak festiwal książki, literatury lub muzyki barokowej. Zobaczysz te wydarzenia na naszym kalendarzu pod tym linkiem.

Ceny i tłumy

Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest sezon turystyczny. Większość turystów odwiedza Gruzję w lecie. Jeśli chcecie uniknąć tłumów i wyższych cen w Gruzji, najlepszym czasem na wizytę jest poza sezonem turystycznym. Sezon turystyczny w Gruzji trwa zwykle od czerwca do września, gdy pogoda jest najładniejsza, a wiele atrakcji turystycznych jest jeszcze otwarta.

Stada owiec z pasterzem w górach Gruzji
Stada owiec są wyjątkowo piękne w górach. Ale uważajcie na owczarki kaukaskie

Jeśli chcesz odwiedzić Gruzję w czasie, gdy tłumy są mniejsze, a ceny niższe, najlepszym okresem jest kwiecień-maj i październik-listopad. Wtedy ceny hoteli, biletów lotniczych i innych usług turystycznych są stosunkowo niższe, a popularne atrakcje turystyczne są mniej zatłoczone. W ciągu dnia temperatura jest zwykle łagodna, a nocą może być chłodniej, więc warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

W okresie zimowym (od grudnia do marca) w Gruzji jest zimno i może być mniej atrakcyjnie dla wycieczek objazdowych. Jeśli jednak interesuje Cię sporty zimowe, takie jak narciarstwo, warto w tym okresie odwiedzić Gruzję, ponieważ mamy wiele atrakcyjnych stacji narciarskich.

Opuszczony zamek, który jeszcze się nie poddał czasowi

Gruzja na majówkę jest również często wybierana wśród wielu Polaków. W maju w Gruzji można cieszyć się piękną pogodą i przyjemnymi temperaturami. Ceny są niższe niż latem, a przy zabytkach nie ma dużych tłumów turystów.

Więc, kiedy do Gruzji?

Tak jak pisałam powyżej, odwiedziny Gruzji mogą być doświadczeniem bardzo zależnych w różnych porach roku. Gruzja przez cały rok jest ciekawa, inna, różnorodna i piękna. Z tego powodu ministerstwo turystyki reklamuje pod hasłem „Spend 4 seasons in Georgia”, czyli „spędzaj 4 pory roku w Gruzji” (Polecam odpowiednią grupę na Facebooku, gdzie codziennie zamieszczano wiele pięknych wrażeń).

Która jest Twoja ulubiona pora roku? Na co zwracasz uwagę wybierając urlop w innych krajach? Napisz w komentarzu!

trzy osoby stojące na kolorowej ziemi na tle krajobrazów natury, dolina Truso, Gruzja
Nasza przygodowa wyprawa do doliny Truso

Tutaj zobaczysz naszą majową ofertę, stworzoną specjalnie dla osób, które chcą zobaczyć i poznać Gruzję od A do Z. Wycieczka obejmuje góry Kaukazu, Batumi i Morze Czarne, miejsca historyczne i "obowiązkowe" wraz z warsztatami kulinarnymi i oczywiście winem.

Cena obejmuje również:

  • wszystkie noclegi,
  • wszystkie przejazdy,
  • transfery
  • 2 posiłki dziennie
  • gruziński folklor
  • opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • bilety wstępu do wymienionych w programie atrakcji.

Termin wycieczki: 29.04 - 06.05 (7 dni, 8 nocy)

Cena 595 EUR (ok. 2795 zł)

Zapoznaj się z ofertą pod tym linkiem.

Skorzystaj z okazji, skontaktuj się z nami!

Tagi:

gruzja kiedy odwiedzić

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.