Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Wszystkie ośrodki narciarskie w Gruzji

Podróże

Wszystkie ośrodki narciarskie w Gruzji

Dobrą alternatywą dla narciarstwa w Alpach może być urlop narciarski w Gruzji. Co prawda infrastruktura narciarstwa jeszcze nie jest na najwyższym poziomie i jest w procesie rozwoju, ale rozległe i nietknięte góry Kaukazu oferują narciarzom miejsce o wielkich możliwościach uprawiania sportów zimowych, w którym można jednocześnie poznawać kulturę i fantastyczną przyrodę. Dlatego do Gruzji przyjeżdża coraz więcej narciarzy!

W tym artykule przygotowaliśmy listę wszystkich ośrodków narciarskich w Gruzji, razem z dokładnymi opisami i najważniejszymi danymi w skrócie, aby Wam pomóc w dokonaniu decyzji, który ośrodek zimowy w Gruzji wybrać.

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

Ogólne informacje o wakacjach narciarskich w Gruzji

Trasy narciarskie w Gruzji oferowane są w czterech różnych regionach, które różnią się jakością infrastruktury, rozmaitością usług i liczbą turystów. Góry Wielkiego i Małego Kaukazu oferują miłośnikom narciarstwa najlepsze widoki, a różnorodność ośrodków nie pozostawi obojętnym żadnej kategorii narciarza.

Ludzie jeżdzą na nartach w Gudauri, Gruzji
Gudauri oferuje narciarzom wiele możliwości

Wszystkie ośrodki narciarskie w Gruzji

Gudauri

Gudauri to najpopularniejszy i najbardziej różnorodny zimowy kurort w Gruzji. Dotrzemy tam w dwie godziny jazdy od Tbilisi.

Informacje o Gudauri w pigułce

Wysokość nad poziomem morza: 2100 m – 3276 m

Liczba kolei linowych: 14

Łączna długość tras: 70 km.

Poziom trudności: łatwy/średni/trudny

Najbliższe lotnisko: Tbilisi

Sezon: grudzień – kwiecień

kobieta w pomaranczowym ubraniu uśmiecha się do kamery jeżdząc na nartach
Piękna pogoda i narty to dobra kombinacja

Obecnie w Gudauri funkcjonuje 14 kolejek linowych, z których można korzystać codziennie od 10:00 do 16:30. Stoki oferują nieskończone możliwości dla wszystkich kategorii narciarzy: są tu cztery 20 zjazdowe o różnym stopni o łącznej długości 70 kilometrów. Stoki narciarskie w ośrodku uważane są za idealne dla miłośników freeride’u, tak jak średnia pokrywa śnieżna sięga od 1-2 metrów. Ośrodek jest również najlepszy dla heliskiing (narciarstwo śmigłowcowe).

Oprócz jazdy na nartach i snowboardzie, w Gudauri można oddawać się różnym aktywnościom: spa, sauna, bilard, kręgle, degustacja gruzińskiego wina i kuchni. Dla dzieci przygotowano specjalne kąciki, place zabaw, a także szkółki narciarskie z doświadczonymi instruktorami. Patrol narciarski i ratownicy zapewniają bezpieczeństwo urlopowiczów.

w związku z tym że Gudauri jest miejscem popularnym, może jednak zdarzyć się, że kurort i trasy są nieco zatłoczone (szczególnie w weekendy) i tworzą się kolejki przy kolejkach linowych. W porównaniu z innymi kurortami jest drogo. Gudauri nie jest osadą typu miejskiego, nie spotkacie tu starych osad ani lokalnych mieszkańców, to typowy ośrodek narciarski.

Plusy i Minusy wakacji w Gudauri

PLUSY:

 • różnorodność tras
 • hotele przy stoku
 • rozwinięta infrastruktura, rozrywki
 • łatwy dojazd

MINUSY:

 • dużo urlopowiczów z porównaniu z innymi ośrodkami
 • droższe ceny w porównaniu z innymi kurortami zimowymi w Gruzji

Swanetia (Mestia)

Piękne góry Swanetii oferują dwa ośrodki narciarskie Tetnuldi i Hacwali (Hatsvali), które są oddalone od siebie tylko o 20 km.

Ośrodek narciarski w górach Swanetii, Gruzja
Tetnuldi może zachwycić Cię widokami

Informacje o Tetnuldi w pigułce

Wysokość nad poziomem morza: 2260 m – 3160 m

Liczba kolei linowych: 5

Łączna długość tras: 30 km

Poziom trudności: łatwy/średni

Najbliższe lotnisko: Kutaisi (są także loty wewnętrzne do Mestii z Kutaisi i Natakhtari)

Sezon: grudzień – kwiecień

Ośrodek narciarski Tetnuldi jest drugim co do wielkości po Gudauri, a łączna długość jego tras narciarskich wynosi 30 kilometrów. Wyróżnia się zapierającym dech w piersiach pięknem natury, widokami.

Jest to szczególnie wygodne dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę jazdy na nartach. Najdłuższa trasa zjazdowa na Tetnuldi ma 9,5 km długości, a łączna długość tras narciarskich wynosi 30 km. Na terenie ośrodka spotkamy 4 kolejki linowe, z czego 2 są otwarte, a dwie zamknięte, typu gondola. Niezbędny sprzęt można wypożyczyć na miejscu. W tetnuldi popularne jest także heliskiing.

Obecnie na Tetnuldi tuż przy stoku działa tylko jeden i dość komfortowy pensjonat Tetnuldi House. Większość urlopowiczów jednak wybiera pobyt w głównym osiedleniu miejskim Mestii, skąd trzeba wynająć samochód, aby dojechać codziennie do Tetnuldi. Większość hoteli w Mestii zapewniają również transport własnymi samochodami.

Plusy i Minusy wakacji w Tetnuldi

PLUSY:

 • niesamowite widoki na górach Wysokiego Kaukazu
 • dobra jakość śniegu
 • długość tras

MINUSY:

 • brak wyborów miejsc noclegowych
 • dojazd z Mestii ok. 20 km (jeśli nocujecie w Mestii)

Informacje o Hacwali w pigułce

Wysokość nad poziomem morza: 1428 m – 2348 m

Liczba kolejek linowych: 4

Łączna długość tras: 7 km

Poziom trudności: łatwy/średni/trudny

Najbliższe lotnisko: Kutaisi (na loty wewnętrzne: Mestia)

Sezon: Grudzień – Kwiecień

Deska snowboardowa na tle zaśnieżonych gór, swanetia narty, Gruzja
Na tle jednej z najpiękniejszych gór Gruzji Uszba

Ośrodek Hacwali (Hatsvali) otworzono kilka lat temu i szybko stał się popularny ze względu na swoje położenie. Miejsce to jest często wybierane przez ludzi, którzy lubią jeździć na nartach po puchu – oczywiście że taka jazda w pięknym lesie dostarczy niezapomnianych emocji. Miasteczko noclegowe Mestia sprawia bliskość do kultury i ludziom z tego wyjątkowego regionu, gdzie mają nawet własny język, baszty obronne i pyszną kuchnię.

Na Hacwali znajduje się 5 tras narciarskich, ich długość wynosi łącznie 7 kilometrów. Najdłuższa trasa ma tu zaledwie 3 kilometry. Spotkacie tu jednak trasy o różnym stopniu trudności. Są tu zarówno leśne, jak i naturalne odskocznie, bardzo strome zbocza i naturalne przeszkody. Stoki Hacwali pokryte są gęstym lasem, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia lawin i sprawia, że bezpieczniej jest ślizgać się w nieutwardzonym śniegu.

W 2021 roku na górnej kolejce linowej Hacwali zainstalowano nowe, nowoczesne, zamknięte wagoniki typu gondola, które mogą pomieścić 10 osób, a wjazd na szczyt góry zajmuje tylko 4 minuty. Hacwali jest również wyposażony w oświetlenia nocne i często organizowane są nocne jazdy na nartach.

Plusy i Minusy wakacji w Hacwali (Hatsvali)

PLUSY:

 • przepiękne widoki
 • tańsze noclegi w Mestii
 • lokalna kuchnia, możliwość poznawania kultury

MINUSY:

 • krótkość tras narciarskich
 • trasa narciarska nie wraca do Mestii, a jeśli nie jesteś ekstremalnym, będziesz musiał wrócić z gór kolejką linową do Mestii.

Bakuriani

Ośrodek Narciarski Bakuriani oferuje 23 różne rodzaje tras narciarskich, które są podzielone w zależności od poziomu trudności.

Informacje o Bakuriani w pigułce

Wysokość nad poziomem morza: 1700 m – 2702 m

Liczba kolei linowych: 13

Łączna długość tras: 18 km

Poziom trudności: łatwy/średni/trudny

Najbliższe lotniska: Kutaisi, Tbilisi

Sezon: grudzień – marzec

Narciarz trzyma narty w ręce na tle białej góry, narty Gruzja
Na każdym kroku w Bakuriani znajdziecie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego

Kurort narciarski Bakuriani jest oddalony o ok. 3 godziny drogi zarówno od Tbilisi jak i Kutaisi. Duża część Bakuriani pokryta jest masą lasów iglastych, więc miasto uważane jest nie tylko za kurort zimowy, ale także balneologiczno-odmładzające. W Bakuriani są place zabaw i parki dla dzieci, można skorzystać z lodowiska, skuterów śnieżnych, jazdy konnej i wielu innych atrakcji.

Jednak Bakuriani jest odwiedzane przez wielu turystów i bardziej przez rodziny z małymi dziećmi. Jeśli jesteście profesjonalnymi narciarzami, Bakuriani może nie być idealnym miejscem dla Was, ponieważ jakość i ilość śniegu jest stosunkowo mniejsza niż w innych ośrodkach narciarskich w Gruzji. Bakuriani bardziej polecany jest dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy.

Plusy i Minusy wakacji w Bakuriani

PLUSY:

 • różnorodność tras narciarskich
 • tańsze ceny noclegów w pensjonatach
 • popularne uzdrowisko

MINUSY:

 • zatłoczone
 • brak rozrywek, w Bakuriani (w mieście) wieczorami praktycznie nic się nie dzieje
 • poziom śniegu

Goderdzi

Jeśli zatłoczone ośrodki narciarskie Cię nie przyciągają, możesz wybrać kurort Goderdzi. Wśród ośrodków narciarskich spotkasz tu zdecydowanie mniej osób. Goderdzi to nowo otwarty ośrodek narciarski i jeszcze nie jest zbyt popularny, choć jest jednym z najlepszych pod względem jakości śniegu.

Informacje o Goderdzi w pigułce

Wysokość nad poziomem morza: 1724 M – 2390 m

Liczba kolei linowych: 2

Łączna długość tras: 8 km

Poziom trudności: łatwy/średni/trudny

Najbliższe lotnisko: Kutaisi, Tbilisi

Sezon: listopad – kwiecień

snowboard na tle ośnieżonych drzew, narty w Gruzji
Goderdzi to skromny, mały, cichy i piękny ośrodek narciarski

Dwa rodzaje kolejek linowych– ośmioosobowa gondola i sześcioosobowa– kursują na Goderdzi od 10:00 do 16:00 g. Najdłuższa trasa narciarska ma 4,5 kilometrów. Długość tras narciarskich to łącznie 8 kilometrów. Na terenie ośrodka istnieje możliwość wypożyczenia nart, sanek czy desek snowboardowych, a także skorzystania z usług instruktora.

Bądźcie świadomi, że w Goderdzi jest tylko jeden duży hotel, a poza tym domki typu rodzinnego. Aby się tam dostać na pewno trzeba mieć samochód terenowy, droga dojazdowa jest dość trudna.

Plusy i Minusy wakacji w Goderdzi

PLUSY:

 • dobra jakość śniegu
 • mniej turystyczne
 • pięknie położenie

MINUSY:

 • brak wyborów noclegowych oraz miejsc gastronomicznych
 • krótkość tras
 • trudny dojazd

Jak widzicie, wybór nie jest łatwy, ponieważ wszystkie wymienione kurorty zimowe oferują wyjątkowe doświadczenia. Niemniej jednak, jeśli znasz już swoje priorytety, to myślę, że ten artykuł pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

To może już wiesz, który kurort jest dla Ciebie najlepszy do spędzenia zimowych urlopów?

Tak przy okazji: Oferujemy tanie wycieczki na narty do Gudauri z elementem zwiedzania. Dowiedz się więcej.

A co można jeszcze zimą odkryć w Gruzji? Poczytaj o tym w moim osobnym artykule o pomysłach na wakacje zimowe.

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Tagi:

narty w Gruzji

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.