Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Pogoda w Gruzji

Podróże

Pogoda w Gruzji

Jeśli planujecie wizytę w Gruzji, to jednym z ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest właśnie pogoda. Chociaż próba określenia idealnego miesiąca (lub nawet najlepszej pory roku) na odwiedzenie Gruzji może być trudna. Klimat Gruzji jest dość zróżnicowany. W zależności od regionu możecie doświadczyć różnych warunków pogodowych. Oznacza to, że nie można prosto odpowiedzieć na pytanie „Jaki jest najlepszy czas odwiedzić Gruzje”. Każda pora roku oferuje coś innego. Dlatego tutaj opisuję każdą porę roku, abyście mogli lepiej się zorientować i zaplanować wakacje w Gruzji, w zależności od tego, co chcecie robić.

Mapa Gruzji z miastami Tbilisi, Batumi, Kutaisi
Mapa Gruzji z największymi miastami. Mapa pokazuje, jak klimat jest podzielony z zachodu na wschód.

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

Opis pogody ogólniej

Gruzja to kraj położony na Kaukazie, który charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem zależnym od regionu i wysokości nad poziomem morza. We wschodniej Gruzji klimat zbliżony jest do śródziemnomorskiego. Za to w zachodniej części kraju i na Wybrzeżu Morza Czarnego panują warunki subtropikalne. Stąd Tbilisi jest suche, podczas gdy Batumi i wybrzeże są wilgotne.

Ludzie na plaży, Morze Czarne Batumi
Morze Czarne i kamienista plaża w pobliżu Batumi

W Gruzji występują cztery pory roku, ale wiosna i jesień są zazwyczaj krótkie i wyraziste. W wielu częściach kraju lato trwa do września, natomiast na nizinach (Tbilisi, Kutaisi i Batumi, Telawi) sierpień jest jeszcze gorącym miesiącem.

Średnia temperatura w Tbilisi
Tabelę Pogody Poznań
Dla porównania zrobiłam także tabelę pogodową Poznania :D

W północno-wschodniej Gruzji, w regionie Kachetia, gdzie głównie uprawia się winogrona, panuje gorący i suchy klimat kontynentalny z nieco chłodnymi i suchymi zimami. W górskim obszarze Kaukazu, gdzie znajdują się najwyższe szczyty Gruzji, klimat jest alpejski, a zima trwa od listopada do kwietnia. Części południowej Gruzji, zwłaszcza region Samcche-Dżawacheti, są częściej pokryte śniegiem. Natomiast zachodnia część Gruzji (Batumi, Kobuleti, Zugdidi) jest cieplejsza, bardziej wilgotna. Temperatury są tu bardziej stałe przez cały rok, podobnie jak gęste chmury deszczowe.

Nie jest tajemnicą, że Batumi jest najbardziej deszczowym i wilgotniejszym miastem wśród innych miast Gruzji

Wiosna w Gruzji

Marzec jest dość nieprzewidywalnym miesiącem w całym kraju, z porywistym wiatrem i czasem śniegiem. Na wschodzie Gruzji pogoda wydaje się zmieniać na ciepłą zaraz od polowy kwietnia, podczas gdy w Kutaisi i na zachodzie temperatury rosną już od początku miesiąca. Noce pozostają przyjemnie chłodne aż do początku czerwca. Deszcz jest jednak powszechny w większości kraju i może jednak pokrzyżować Wasze plany.

Krzyż św. Nino przed dzwonnicą i murami obronnymi katedry Sweticchoweli (Svetitskhoveli) w. Mtschecie (Mtskheta) w Gruzji
Krzyż św. Nino w katedrze Sweticchoweli

Jeśli planujecie trekking w górach warto pamiętać, że wysokie przełęczy do regionu Tuszetia, Chewsuretia jeszcze są zamknięte (chociaż w tym roku w Chewsuretii mieliśmy wyjątkowo mało śniegu). W dolinach Truso i Dżuta (w rejonie Kazbegi) śnieg leży zwykle do końca kwietnia i dostęp samochodem może być również utrudniony.

Droga do skalnego miasta Dawid Garedża

Kwiecień do końca maja to najlepszy czas na odwiedzenie kolorowych terenów w pobliżu skalnego miasta David Garedża. Ta półpustynia właśnie o tej porze oferuje najwyraźniejsze kolory. Także w tych okresach polecam park narodowy Waszlowani, który ma unikalny krajobraz – ekosystemy leśne i zalewowe, tereny półpustynne, góry erozyjne i przepiękne kaniony powstałe w wyniku erozji wietrznej.

Na tle kwitnącego drzewa widać kolorowe górki. Gruzja
Kolorowe górki w pobliżu skalnego miasta Dawid Garedża w Kachetii

Lato w Gruzji

W Tbilisi i wokół stolicy lato jest niezmiennie gorące i suche. Wczesnym latem krajobraz staje się suchy i brązowy, a nieustające słońce utrudnia przebywanie na zewnątrz dłużej niż kilka godzin. Bardzo ciepła pogoda (gdzie temperatury mogą przekraczać 35 °C w cieniu przez kilka kolejnych dni) zazwyczaj pojawia się w połowie czerwca i wzrasta przez cały lipiec, a następnie osiąga szczyt w sierpniu.

Kon i ludzie na wsi uśmiechają do Kamery, Gruzja
Wioska Dartlo w Tuszetii

Jedną z zalet letnich podróży jest to, że dni są znacznie dłuższe (słońce zachodzi po 20:00 do środka Sierpnia), więc możesz robić dużo i dobrze wykorzystać z dnia. Lato to świetny czas na wycieczkę po Gruzji. Wszystkie drogi i przełęcze są otwarte i dostępne.

Lato to także najlepszy czas na Morze Czarne i górskie trekkingi. W górach Swanetii i wokół Kazbegi pojawiają się piękne kwiaty. To najlepsza pora roku, aby odwiedzić Tuszetię, Górną Adżarię, Swanetię, które są trudne lub nawet niemożliwe do zdobycia w chłodniejszych miesiącach.

Tabelę pogodową Batumi, Gruzja
Średnia temperatura w Batumi

Jesień w Gruzji

W jesieni Tbilisi, Kutaisi i na nizinach temperatury pozostają ciepłe. W połowie września i przez cały październik pogoda jest zazwyczaj prawie idealna: ciepłe, wietrzne dni, przyjemne noce i czyste niebo. Większość terenów górskich i szlaków jest dostępna przez cały wrzesień i początek października.

Na pałkach wiszą brązowe słodycze gruzińskie czurczchele
Podczas winobrania robimy czurczchele (słodycze gruzińskie)

Jesień to także moja ulubiona pora roku przez swoje bogate kolory, brak upałów i zbiory owoców i warzyw. Zwłaszcza sezon zbiorów winogron wprowadza świąteczny nastrój w całym kraju. Dlatego też często można usłyszeć w Gruzji, że jesień jest to „najbogatsza pora roku”. Winobranie rozpoczyna się w regionie Kachetii od początku września i trwa do początku listopada w zachodniej Gruzji.

Tabelę pogodową Kutaisi, Gruzja
Średnia temperatura Kutaisi

Zima w Gruzji

Stosunkowo łagodne zimy w Tbilisi sprawiają, że miasto jest całkiem przyjemne w okresie od listopada do marca, zwłaszcza gdy świeci słońce. Śnieg w Tbilisi to rzadkość, ale może się zdarzyć kilka dni z opadami pod koniec sezonu, zwykle pod koniec lutego lub na początku marca. Z cichymi ulicami, przytulnymi winiarniami i kąpielami termalnymi do dyspozycji, Tbilisi jest wspaniałe na zimową przerwę w mieście.

óśnieżona panorama w Gruzji z flagą gruzińską
Gudauri panorama

Zimą na wyżynach warunki są mroźne, ale górskie obszary, do których można jeszcze dotrzeć drogą, to zimowa kraina czarów. Autostrady do Kazbegi i Swanetii są otwarte przez całą zimę (zamykane tylko w przypadku lawin). Wraz z dolną Raczą, te regiony górskie są doskonałym miejscem, by zaszywać się w przytulnym domku.

Sezon sportów zimowych w gruzińskich ośrodkach narciarskich (Gudauri, Bakuriani, Goderdzi, Hatsvali i Tetnuldi) rozpoczyna się zwykle od końca grudnia i trwa do kwietnia. Góry Wielkiego i Małego Kaukazu oferują miłośnikom narciarstwa najlepsze widoki i trasy dla każdego, od początkujących do zaawansowanych narciarzy.

Ośrodek narciarski pokryty śniegiem, kilka ludzi jeżdżących na nartach, Swanetia, Gruzja
Tetnuldi, mały ośrodek narciarski w Swanetii

Mam nadzieję, że te opisy pomogą Wam bardziej świadomie zaplanować wakacje w Gruzji. Jeśli macie pytania dotyczące pogody lub ogólnie Gruzji to zapraszam do komentowania pod tym artykułem.

Tagi:

Batumi,Gruzja,Pogoda

Podziel się

Jedna odpowiedź

  1. A jak sie zyje pogodowo w Batumi ? Bardzo poprosze o podobny opis jak dla Tbilisi
    swietny pomysl na taki opis !
    Dziekuje Tobie pieknie :)))
    pozdrawiam serdecznie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.