Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Gruzja bez paszportu? Jakie dokumenty są potrzebne?

Podróże

Gruzja bez paszportu? Jakie dokumenty są potrzebne?

Gruzja staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży dla Polaków. Pyszna kuchnia, zachwycające krajobrazy, bogata historia i gościnność Gruzinów sprawiają, że niektórzy szukają tu nawet stałego pobytu lub ciągle wracają. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podróżowania i pobytu w Gruzji takie jak: czy można przyjechać do Gruzji bez paszportu?  Czy konieczne jest zameldowanie w Gruzji? Co zrobić w przypadku zgubienia paszportu? Czy można legalnie pracować w Gruzji i innych...

Brodaty mężczyzna z flagą gruziską w górach kaukazu, Chewsuretia, Gruzja

Czy można przyjechać z Polski do Gruzji bez paszportu?

Już od 2013 roku obywatele Polski mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym. Ważność dokumentu powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do Gruzji. Wiza nie jest wymagana, jeśli pobyt nie przekracza 365 dni.

Mimo tego, że nie jest wymagany paszport na granicy, ambasada RP poleca mieć przy sobie także paszport razem z dowodem osobistym. W przypadku kradzieży/zagubienia jednego z dokumentów, będzie możliwy powrót z Gruzji do Polski na drugim dokumencie.

Przy okazji na tym blogu znajdziecie informacje z mapą do jakich krajów oprócz Gruzji można podróżować na dowód osobisty, gdzie potrzebny jest paszport, a gdzie wiza? Mapa świata dla polskiego paszportu!

Jak długo można zostać w Gruzji bez wizy?

Obywatele polscy nie podlegają w Gruzji obowiązkowi meldunkowemu, co ułatwia wielu Polakom dłuższy pobyt w Gruzji. Więc, niezależnie od celu podróży, możecie przyjechać do Gruzji w ramach ruchu bezwizowego i przebywać do 365 dni. Jeśli opuścicie terytorium Gruzji, kolejny wjazd rozpoczyna nowy okres 365 dni w ruchu bezwizowym. Wielu obcokrajowców mieszkających w Gruzji celowo co roku przekracza granicę na krótko, aby wznowić swój pobyt w Gruzji.

W tym przypadku nie trzeba koniecznie jechać do Polski i wracać, wystarczy, jeśli granicę przekroczycie do jednego z sąsiedzkich krajów, np. Armenii, Turcji, Azerbejdżanu czy Rosji.

Samochód w trasie na tle wsi i góry, kazbegi, Gruzja
Gruzińska Droga Wojenna

Co zrobić, jeśli zgubisz paszport lub dowód osobisty w Gruzji?

W Tbilisi znajduje się Ambasada RP, w której funkcjonuje dyżurny numer telefonu dla obywateli polskich. W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula dla obywateli polskich (np. zgony, aresztowania, wypadki drogowe, kradzieże dokumentów) zaprasza do kontaktu pod numerem: +995 599 701 279

Podaję także pocztę dyżurną: tbilisi.wk.dyzurny@msz.gov.pl

Adres ambasady RP w Tbilisi:

24 Otar Oniashvili St, Tbilisi

(dzielnica Saburtalo)

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Polski w Gruzji.

Czy Polacy mogą pracować w Gruzji legalnie?

Tak! Polacy legalnie przebywający na terenie Gruzji mogą podjąć pracę u lokalnego pracodawcy na podstawie umowy o pracę przewidzianej w ustawodawstwie Gruzji bez żadnych zezwoleń, na takich samych zasadach jak obywatele gruzińscy. Po 30 dniach od daty wejścia w życie umowy pracodawca jest zobowiązany poinformować Agencję Usług Socjalnych o zatrudnieniu cudzoziemca. Dekret nie dotyczy osób posiadających gruzińskiej karty stałego pobytu, inwestycyjnej karty pobytu lub tymczasowej karty identyfikacyjnej.

Kobieta w koszuli w kratkę przed panoramą zbiegu dwóch rzek między Mchhetą (Mtkheta) a Dżwari (Jvari), Gruzja
Widok na Mcchetę - starożytną stolicę Gruzji

Jak najlepiej dostać się do Gruzji?

Najłatwiejszym sposobem na podróż do Gruzji są loty bezpośrednie. Ostatnio coraz więcej Polaków korzysta z linii lotniczych WizzAir, które oferują tanie loty z różnych polskich miast do Gruzji. Do Kutaisi można dostać się bezpośrednimi lotami z Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Poznania. Lot trwa około 3,5 godziny. Do Tbilisi można lecieć z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które oferują codzienne bezpośrednie loty Warszawa-Tbilisi i Tbilisi-Warszawa. Warto jednak pamiętać, że bilety lotnicze mogą być droższe w sezonie turystycznym, dlatego warto szukać okazji i kupować bilety z wyprzedzeniem. W naszym odrębnym artykule znajdziecie także wszystkie informacje - jak dostać się do Gruzji w 2023 roku.

Lotnisko w Kutaisi

Dojazd do Gruzji samolotem jest najłatwiejszy, ponieważ nie będzie potrzebny paszportu ani wizy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli podróżujesz do Gruzji samochodem, będziesz potrzebował paszport, a także wizę przy przekraczaniu granicy z Turcją lub Rosją.

Cminda Sameba w regionie Kazbegi zachwyca o każdej porze roku.
Zdjęcie od naszego kolegi Travel Man

Mam nadzieję, że znaleźliście odpowiedz na Wasze pytania dotyczący podróży i pobytu w Gruzji. Jeśli macie inne pytania zapraszam do skomentowania pod artykułem!

Tagi:

dowód,Gruzja,paszport,podróż

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.