Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Co zobaczyć w Batumi? 10 popularnych miejsc, które warto odwiedzić

Podróże

Co zobaczyć w Batumi? 10 popularnych miejsc, które warto odwiedzić

Nadmorskie miasto Batumi żartobliwie nazywane jest “Gruzińskim Dubajem”. Domyślasz się dlaczego? Rozwija się i rozbudowuje tak szybko, że nawet miejscowi nie zdążają mrugnąć okiem. Ogromne hotele zabrały promienie słońca od małych budynków i sprawiły, że całe miasto stało się silnie kontrastowe. Ale cóż… Mimo wszystko Batumi ma w sobie coś fascynującego, coś, co przyciąga wielu turystów każdego typu, bo jest co zobaczyć w Batumi: jest morze, są kamieniste plaże, adżarskie chaczapuri z jajkiem, przyrodę, zabytki, wygodne hotele, imprezy z elektroniczną muzyką przy plaży czy wielkie kasyna, w których można wygrywać duże pieniądze lub przegrywać jeszcze większe. Jest tu wszystko! 

W tym artykule przedstawię Wam 10 najpopularniejszych miejsc na terenie miasta Batumi, w tym też moje ulubione.

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

W Batumi wolność i wielokulturowość od dawna jest praktykowana i miasto jest jedno z najbardziej tolerancyjnych miast w całej Europie. Większość mieszkańców są prawosławnymi Gruzinami, ale z drugiej strony ponad 300 lat pod Imperium Osmańskim doprowadziło do muzułmanizacji części ludności, co tłumaczy również obecność elementów tureckich w dzisiejszej kuchni, muzyce i innych sferach życia. Takie jest właśnie Batumi: inne, ciekawe, różnorodne i wciąż magiczne miasto. 

Punkty zaznaczone gwiazdką można zobaczyć na wycieczkach z nami. 

1. Promenada Batumi

Palmy, batumskie kawa i ogromne adidasy

Promenada Batumi to 7-kilometrowa zielona aleja biegnąca wzdłuż wybrzeża morza czarnego. Fajnie jest spacerować wśród palmami, oddychać świeże powietrze morskie i jednocześnie zwiedzić różne ciekawe zabytki, których promenada ma mnóstwo do zaoferowania. Czego tu jeszcze nie zobaczysz: fontannę, dzieła nowoczesnej sztuki, starą mozaikę, ogród japoński, pomniki miłości, ogród bambusowy, rzeźbę ogromnych adidasów, których możesz przymierzyć i wiele, wiele innych. Bulwar jest pełen letnich kawiarenek, więc jak się zmęczysz spacerem, możesz usiąść sobie przy bulwarze i posmakować Batumską kawę z baklawą (tureckim deserem), które tak pasują do siebie jak słońce do morza. Lodziarnie, atrakcje dla dzieci i wypożyczalnia rowerów też są dostępne, więc tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie.

2. Park cudów 

Batumskie klejnoty: pomnik zakochanych Ali i Nino, Wieża Alfabetu, Latarnia Morska i jeszcze więcej 

Na początku bulwaru, blisko ogromnego portu, znajduje się „Park Cudów” (Miracle Park), w którym zgromadzono zabytki nowoczesnej architektury, który przez kilka przeszłych lat stał się wizytówką Batumi. Zobaczysz tu słynną Wieżę Gruzińskiego Alfabetu. Możesz nawet wjechać na górę i w kawiarni coś się napić; ruchomą rzeźbę-instalację zakochanych – „Ali i Nino”, pary, z różnych religii i krajów, która mimo wszystkich przeszkód nie zrezygnowała z miłości. 

Tutaj zobaczysz także koło diabelskie, które świeci bardziej kolorowo, ale nie tak daleko jak latarnia morska, która stoi w pobliżu. Jeśli masz szczęście, trafisz na chwilę, kiedy Wieża Czaczy staje się źródłem alkoholu. Pomnik „Ja, Ty i Batumi” zaprasza zrobić zdjęcia. Polecam Park Cudów odwiedzić wieczorem lub nocą, kiedy staje się prawdziwym jarmarkiem. Więc nie ma co się dziwić, że na Parku Cudów także odbywają się różne koncerty i festiwale.

https://www.youtube.com/watch?v=ETsuzGQ7tPw

Znalazłam ten filmik, w którym spektakularne nagrania z lotu ptaka pokażą, co można zobaczyć w Batumi

3. Fontanna Neptuna

Odwiedź boga wód, chmur i deszczu, opiekun koni i wyścigów 

Jest to repliką XVI-wiecznej fontanny Neptuna w Bolonii, który swoim boskim gestem wyraża zdolność do uspokajania i kontrolowania wód. Może fontanna nie jest taka szczegółowa jak oryginał we Włoszech, ale bardzo pasuję do morskiej atmosfery i kontekstu. Fontanna Neptuna w stylu manierystycznym znajduje się przed Teatrem Dramatycznym przy bulwarze w Batumi. 

4. Tańczące Fontanny 

Tańcz z wodą…

Może już wiecie że Gruzini lubią tańczyć? Ale w tym kraju zapewne nie tylko ludzie potrafią dancingować 😊

Tańczące fontanny znajdują się prawie na drugim końcu otaczającego całe miasto  bulwaru w Batumi. Każdego wieczoru od godziny 21.00 do 23.00 odbywa się tu pokaz laserowy, podczas którego rozbrzmiewa klasyczna i współczesna muzyka gruzińska, a fontanny ruszają się pod uroczą muzykę i tworzą cudowny spektakl.

5. Plac Europejski

Co dokładnie jest tu europejskie? 

Gruzini starają się udowodnić reszcie świata, że ​​ich prawidłowe miejsce znajduje się w Europie i na potwierdzenie tego sięgają nawet aż do mitologii greckiej. Popatrzcie na pomnik Medei, kobiety trzymając w ręce złote runo. Kim ona była? Dlaczego Argonauci – najwięksi bohaterowie tamtych czasów, coś jak greccy Avengers – przepłynęli z bogatej Grecji do końca im znanego świata, do Kolchidy (obecna terytorium zachodniej Gruzji), i czego tutaj szukali? Spróbuj znaleźć odpowiedź na te pytania podróżując w głąb mitologii Greckiej.

Oprócz posągi Kolchidzkiej czarodziejki Medei, Plac Europejski oferuje ciekawe zabytki i architekturę w europejsko-eklektycznym stylu. Wieczorem to miejsce jest pełno odwiedzających, bo podobno restauracje i kawiarnie też mogą zaczarować ludzi za pomocą Medei.

6. Kościół Matki Bożej 

Coś tu nie gra … Neogotycki kościół ma tajemnice do przekazania

Jeśli oceniasz ten kościół po jego kształcie i pomyślisz, że to piękny katolicki kościół , to się mylisz (jak to z resztą często bywa, jeśli tak powierzchnie się osądza)! Tak, ten kościół, który bardzo wygląda jak katolicki jednak jest gruzińską katedrą prawosławną. Zaprojektowana w stylu gotyckiego renesansu i pierwotnie faktycznie zbudowana jako kościół katolicki dzięki ufundowaniu Batumskich braci Zubalaszwilich. Bracia chcieli spełnić marzenie katoliczkiej matki, tak jak ona pragnęłą żeby w Batumi była katolicka świątynia.

W okresie sowieckim kościół zamknięli i wykorzystywali do różnych celów, wśród nich było archiwum i laboratorium wysokiego napięcia, tak sowieci traktowali naszych świątyń… W 1980 roku, po remoncie, kościół został przekazany Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. 

Wejdź do środka i podziwiaj elegancką architekturą katolicką z prawosławnymi elementami w środku, które od razu wpadają do oka i mimo estetycznego wyglądu wciąż dają dziwne wrażenie że coś tutaj poszło nie tak…

7. Piazza Batumi 

Zobacz w Batumi największą figuratywną mozaikę w Europie

Piazza Batumi to przemyślano jako małe Włochy w sercu Batumi, które przyciągają ludzi artystycznymi, mozaikowymi i witrażowymi wzorami. Może do końca to nie jest prawdziwa włoska architektura, ale będąc w tym miejscu, nawet tylko sama nazwa i atmosfera nastawiają człowieka czuć się w zachodniej Europie, gdzie każda babcia ma swoją tajemnicę na przepyszne risotto. Wokół placu znajdują się restauracje, kawiarnie, hotele, meczet Orta Dżame, centrum rozrywki dla dzieci, zegary z ruchomymi figurkami i muzyka wieczorna która pociesza uszy i duszę (polecam odwiedzić wieczorem).

Piazza jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Batumi i gości. Plac ma powierzchnię 5700 metrów kwadratowych i wyróżnia się malowidłami oraz wspaniałymi witrażami jak i mozaiką, która jest uważana za największą figuratywną mozaikę marmurową w Europie. Koncepcja mozaiki jest połączeniem wiecznego ruchu Morza Czarnego i ciągłego rozwoju miasta.

8. Meczet Orta Dżame

Batumi prezentuje swoją różnorodność

Tak jak w Batumi jeszcze część gruzińskiego społeczeństwa praktykuję Islam, ten meczet pozostaje ich ważną świątynią gdzie codziennie odbywają modlitwę. Nie zdziw się jak usłyszysz śpiewanie Imama w mieście, to jest częścią Batumskiego stylu życia  od wieków.

Meczet Orta Dżame (także w pisowni Orta Jame) jest jeden z najstarszych otrzymanych budynków w Batumi i został zbudowany w czasach panowania Imperium Osmańskiego w 1886 roku. Jeśli nie będzie czas modlitwy i poprosisz służących, wpuszczą Cię do środka, gdzie możesz podziwiać charakterystyczne wnętrza meczetu typowym dla prowincjonalnej architektury późnego okresu osmańskiego. Miłego zwiedzania!

9. Muzeum Archeologiczne Batumi

Przenosimy się w czasie?

Miłośnicy podróży w czasie są również zainteresowani zwiedzaniem muzeum, prawda? Akurat to muzeum archeologiczne jest niewielki, ale zapewne bogate. Na wystawie zobaczysz różnorodne przedmioty znalezione na terenie Adżarii, które obejmują okresy od epoki kamienia do średniowiecza. Znajdziesz tu narzędzia kamienne, ze szkła i ceramiki, kolekcję monet, biżuterię i wiele innych ciekawych eksponatów. Muzeum posiada bogaty fundusz złota, w którym ważne miejsce zajmują kolchiańscy złotnicy.

10. Bazar Rybny 

Posmakuj przepyszne owoce morza

Jeśli lubisz owoce morza, odwiedź ten niewielki rybny targ w Batumi. Tu zobaczysz prawie wszystkie rodzaje jadalnych skorupiaków, które żyją pod wodą Morza Czarnego i także w Batumskiej rzece Czorochi. Możesz mieć pewność, że tutejsze towary są świeże lub bardzo świeże. Jeśli nie chcesz gotować w domu czy hotelu, możesz ich spróbować w restauracji obok bazaru, gdzie idealnie potrafią urządzić twoją wybraną rybę czy inne owoce morza. Smacznego! 


Co jeszcze zobaczyć w Batumi?

Starałam się opisać dziesięć najpopularniejszych i najciekawszych miejsc w Batumi, ale z pewnością jest ich jeszcze więcej. Nowoczesne ogromne hotele, stare miasto z uroczymi uliczkami, kluby przy plaży, kolejka linowa i widoki z góry na morze, kasyna, park wodny, ogród zoologiczny i inne fajne atrakcje które czekają na Twoje odwiedziny. Ale, jeśli nie zobaczysz wszystkiego w Batumi, to nie martw się, będzie po to wracać. A ja wrócę w przyszłych artykułach do tych miejsc. 

Również w oddzielnym artykule będę odpowiadała na pytanie: Co zwiedzać dookoła Batumi? Gdzie i co zobaczyć? Bo trzeba przyznać, że kilka z najważniejszych atrakcji Batumi nie znajdują się w centrum …

Rozczochrana Tatia w Batumi :D

Które z opisanych miejsc najbardziej Ci ciekawy? Albo znasz jeszcze więcej ciekawych miesc? Napisz w komentarzu i uwzględnię je w przyszyłym artykule.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim!

Tagi:

Ali i Nino,Batumi,co zobaczyć

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.