Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

FAQ

Często zadawane pytania

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wakacjami w Gruzji.

Następująco znajdziesz pytania i odpowiedzi na temat Gruzji—jak tam podróżować, jak się tam żyje i kilka innych ciekawostek.

A następnie znajdziesz odpowiedzi do pytań dotyczących Magicznego Kaukazu, naszych rejs i rezerwacji wycieczek.

Jeśli tutaj nie wymienono tego czego szukasz, chętnie zapraszamy, się z nami skontaktować.

O Gruzji

Gruzja to bezpieczny kraj dla turystów. Według International Crime Index z 2021 r. Gruzja zajmuje 11 miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa. W roku 2008 Gruzja miała 5-dniowo wojnę przeciwko Rosji, ale sytuacja teraz jest ustabilizowana. Mieszkańcy Gruzji są otwarci, przyjaźni i gotowi do pomocy.

Tak! W Gruzji bardzo lubią polaków. Oprócz tego że Gruzja i Polska mają dobre stosunki polityczne i międzyludzkie jeszcze od czasów Piłsudskiego, od 2008 roku te stosunki jeszcze się wzmocniły. Chodzi o polskie wsparcie w wojnie rosyjsko-gruzińskiej, gruzini są ogromnie wdzięczni i często o tym wspominają. 

Jeśli planujesz wczasy w Batumi lub w innych miastach morskich, lepiej przyjechać od połowy Maja do końca Września.
W górach na ośrodkach narciarskich sezon sie zaczyna od końca Grudnia i trwa do końca Kwietnia.
Jeżeli nie masz w planach na twoich wakacjach wyżej wymienionych akcji, ani trekkingu po górach, do Gruzji możesz podróżować w każdą porę roku.

Gruzja jest małym krajem, ale zróżnicowanym klimatycznie. W zachodnich regionach kraju panuje łagodny klimat podzwrotnikowy morski, z gorącym, parnym latem i ciepłą zimą. W lipcu przy słonecznej pogodzie w stolicy Gruzji termometr może pokazywać 32 – 38 °C, a w górskich wsiach, zależnie od wysokości, o 10 – 15 stopni mniej.

Gruzja ma swoją walutę narodową – lari (GEL). 1 Gruziński lari to około 1,30 złotych (styczeń 2022). Coraz więcej kantorów w dużych miastach już wymieniają PLN na GEL. Jednak polecamy zabrać ze sobą euro lub dolary, żeby dostać lepszy kurs i mieć pewność, że wszędzie będzie można je wymienić.

Tak! W Gruzji zdecydowana większość obiektów – sklepy, kawiarnie, apteki i restauracje – akceptują płatność kartą.

Kartą nie możemy płacić na targach, w małych sklepach na wsi lub w ubikacjach po drodze. Bankomaty w Gruzji są powszechnie dostępne i na większości z nich można wypłacić gruzińską walutę.

Ostrzeżamy, że niektóre banki żądają opłaty za płatność kartą za granicą, więc lepiej przed wyjazdem się upewnić.

Nie! Obywatele polski mogą pojechać do Gruzji nawet bez paszportu, potrzebne jest mieć ze sobą tylko dowód osobisty. Obywatele Polscy, bez względu na cel podróży, mogą wjechać do Gruzji w ruchu bezwizowym oraz przebywać w państwie do 365 dni – wystarczająco czasu na dłuuugie wakacje!

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast

Do Gruzji najlepiej i najszybciej jest dotrzeć samolotem, mamy bezpośrednie loty do Kutaisi z WarszawyKrakowaWrocławiaGdańska Katowic kilka raz w tygodniu. Sprawdź tu bilety:  WizzAir. Na razie Wizzair pozostaje najtańszym połączeniem między Gruzją a Polską. Do Tbilisi polecimy też Polskim połączeniem lotniczym LOT

Jeśli życzysz, zorganizujemy też wakacje do Gruzji razem z lotem lub pomożemy w zakupie biletów. W takim razie prosimy skontaktować się z nami.

Życie w Gruzji mniej więcej kosztuje tyle samo co w Polsce. Tańsze możemy tu kupić owoce, warzywa, towary bazarowe oraz pieczywo i wino.

  • 1 zwykły obiad w restauracji w centrum miasta kosztuje średnio 35 lari (48 zł).
  • Butelkę piwa się napijemy w pubach lub restauracji  średnio w cenach 6-8 lari (8-12 zł).
  • Cena za butelkę dobrego wina w sklepie zaczyna się od 10-15 lari (14-20 zł)
  • 1 bochenka białego chleba – 1,20 lari (1,65 zł)
  • 10 jajek – 4,50 lari (6,20 zł)
  • 1 litr mleka – 4,25 lari (5,95 zł)
  • 1 litr olej słonecznikowego – 8,35 lari (11,50 zł)

Tak i nie! 🙂 Tak jak są różne poglądy gdzie leży granicę między Europą a Azją, trudno jednoznacznie powiedzieć do jakiego kontynentu należy Gruzja. Jednak, według Międzynarodowej Unii Geograficznej cała Gruzja jest umieszczona po stronie azjatyckiej. Kulturowo zaś, chrześcijańskie państwo z kontaktami do starożytnej Grecji jak i do UE czuje się bardziej europejskie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj o tym w naszym Blogu.

O wycieczkach z nami

Do rejestracji mamy 3 kroki:

  1. Prosto rezerwujesz wycieczkę wypełniając formularz na stronie wybranej wycieczki, w którym wpisujesz swoje dane kontaktowe oraz liczbę gości. 
  2. Po wypełnieniu formularza otrzymujesz e-mail z dalszymi informacjami.
  3. Wpłacasz zaliczkę o wysokości 30 % danej wycieczki.

Zaliczkę o wysokości 30 % ceny danej wycieczki trzeba dokonać transferem bankowym w ciągu 10 dni od rejestracji, ale nie później niż 10 dni przed wycieczką. Jeśli do rozpoczęcia wycieczki pozostało mniej niż 10 dni, zaliczkę trzeba będzie zapłacić w ciągu dwóch dni po rejestracji. Pozostałą część opłaty płacimy już na miejscu w euro lub przelewem bankowym. Brzmi skomplikowane? Nie martw się, dostaniesz wszystkie informacje mailem 🙂

Tak! Nasza firma może również zaoferować wycieczki grupowe dla firm lub grup osób, które potrzebują indywidualny plan zwiedzania. W takim przypadku skontaktuj się z nami!

Związku z tym, że robimy organizowane wycieczki, minimalna liczba uczestników do zrealizowania wycieczki jest 7. Dla krótkoterminowych wycieczek minimalna liczba osób może być 4 lub nawet 2.

To nie dotyczy wycieczki indywidualne.

Jak biuro osiągnie minimalną liczbę uczestników, wyślemy Ci e-mail z potwierdzeniem. W przypadku braku minimalnej liczby uczestników, poinformujemy Cię telefonicznie i mailowo 20 dni przed rozpoczęciem 7-8 dniowej wycieczki; 7 dni przed rozpoczęciem 3-6 dniowej wycieczki; I 48 godzin przed rozpoczęciem 1-2 dniowej wycieczki.

Koniecznie! Otrzymasz zwrot całej kwoty przedpłatyO szczegółach możesz przeczytać w naszym regulaminie.

Tak! Jeśli chcesz zrezygnować z wyjazdu napisz do nas maila na biuro@magicznykaukaz.pl. Warunki rezygnacji znajdziesz w naszym regulaminie.

Tak! Jednak jeśli masz małe dziecko, bądź świadoma/y, że ciężko będzie znaleźć stolik do przewijania w publicznych miejscach. Także na ulicach może być trudno przemieścić się z wózkiem. Z doświadczenia też wiemy, że długie jazdy autobusem mogą być męczące dla małych dzieci. Dla starszych dzieci nie powinno być problemu.

Większość naszych wycieczek jest również wykonywalna dla osób starszych jak i młodszych. Wystarczy, że masz podstawową kondycję i sprawnośćJeżeli masz poważne problemy ze zdrowiem lub chodzeniem napisz do nas, poinformujemy cię szczegółowo. 

Tak, możesz! Będziesz zakwaterowana/y w pokoju z osobą tej samej płci. Jeżeli chcesz mieć prywatny pokój to będzie możliwe za dopłatą. Zaznacz swoją preferencje w formularzu.

Nie. Bilety lotnicze możesz znaleźć na stronach WizzAir lub LOT, lub za pomocą wyszukiwarki lotów jak np. Skyscanner.

FAQ

Sprawdź nasze wycieczki i inne usługi