Gruzja jest atrakcyjna zarówno latem jak i zimą ze swoją kuszącą kuchnią, ośnieżonymi górami, zabytkami, gorącymi łaźniami siarkowymi, stokami narciarskimi, galeriami, i oczywiście winem …
W tym wpisie znajdziecie 7 pomysłów, jak urozmaicić swoje zimowe wakacje podczas podróży po Gruzji.
Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.
1. Narciarstwo – puszysty śnieg i niezapomniane widoki
Gruzja to świetne miejsce na narty! Znajdziecie tu różnorodne ośrodki narciarskie. Co prawda nie z tak rozwiniętą infrastrukturą jak w Alpach ale jeszcze z atrakcyjnymi cenami i ciekawimy trasami narciarskimi. Do waszej dyspozycji są wszelkie rodzaje tras na narty śnieżne, snowboard, heli-skiing, snowmobiling, freeride i możliwości na inne sporty zimowe jak np. łyżwy.
W czterech różnych regionach Gruzji działają łącznie pięć ośrodków narciarskich zapełniające Wam narciarską przygodę. Wśród nich najbardziej popularny, rozwinięty i rozmaity jest kurort Gudauri ✰. Na narciarskim kurorcie Goderdzi spotkacie bardzo mało osób. Bakuriani może Wam się podobać, jeśli planujecie wyjazd na narty z dziećmi i macie ograniczony budżet. Trasy narciarskie Hacwali i Tetnuldi w Swaneti kuszą niezapomnianymi widokami i autentycznym kontaktem z tutejszą kulturą i ludźmi.
Wszystkie niezbędne informacje o nartach w Gruzji znajdziesz w naszym odrębnym artykule.
2. Tbilisi – stolica z gorącą wodą i kolorowymi uliczkami
Tbilisi✰ to stolica Gruzji z gorącym sercem. W centrum starego miasta w dzielnicy Abanotubani znajdziecie łaźnie siarkowe typu tureckiego, gdzie baseny wypełnione z gorącą wodą prosto z ziemi sprawią, że zapomnicie o mroźnej zimie. Choć w Tbilisi rzadko bywa mróz, nic nie może być lepszego niż gorąca kąpiel w zimie. Wybór łaźni różni się w zależności od wielkości, ceny, usług i popularnością. Wszystkie niezbędne informacje o kąpielach siarkowych w Tbilisi znajdziecie w naszym odrębnym artykule.
Łaźnia Chreli Abano na przykład wyróżnia się lepszą usługą i rozmaitością basenów, natomiast łaźnia Gulo’s Thermal Spa oferuje przystępną cenę i kameralną atmosferę.
Poza łaźni i głównych zabytkach Tbilisi które znajdziecie w każdej ofercie turystycznej, warto doświadczyć bogate życie kulturalne i nocne Tbilisi. Do waszej dyspozycji są liczne galerie sztuki, muzeum narodowy, opera, balet, dyskoteki, kawiarnie we starym Tbiliskim stylu, bazary, restaurację z gruzińskim folklorem, puby, gdzie na żywo grają rock, jazz i country i wiele innych…
Polecam także odwiedzić Fabrykę blisko metra Marjanishvili, które jest ulubionym miejscem spotkania młodzieży i nie tylko. Znajdziesz tu ciekawe kawiarnie, puby z grami planszowymi i najlepsze burgery w całym mieście.
3. Kachetia – odważysz wypić do dna?
Kachetia (Kakheti) to największy region gruzińskiego wina. Tutaj znajdziesz wiele winiarni, takich jak Kindzmarauli i Tsinandali. Też znajdują się wielokilometrowe tunele winiarskie Kvareli. Wszystkie te duże winiarnie oferują różne smaki popularnych gruzińskich win. Jeśli jednak chcesz spróbować wina wytwarzanego tradycyjną gruzińską metodą w bardziej rodzinnym klimacie to w Kachetii znajdziesz rodzinne winiarnie na każdym kroku.
W Kachetii popularne jest również małe i urokliwe miasto miłości – Signagi (Sighnaghi). Spacerując po drewnianych balkonach i brukowanych uliczkach poczujesz magię miłości i tutejszego wina. W Signagi znajduje się również muzeum historyczno-etnograficzne, w którym przechowywane są 16 ważnych płócien najpopularniejszego gruzińskiego artysty Niko Pirosmaniego. Jeśli jesteście miłośnikami sztuki, może Wam się spodobać.
4. Stepancminda – góra Kazbek i chaczapuri ze szpinakiem
Stepancminda (lub także Stepantsminda) to niewielkie miasteczko w północnej Gruzji otoczone górami Wielkiego Kaukazu. Z tego miejsca zobaczycie piękne panoramy. Przy dobrej pogodzie np. widać mityczną górę Kazbek (5054m.), wizytówkę tego regionu, może i nawet całej Gruzji. Zależnie od poziomu śniegu, możecie się udać do wodospadów Gweleti, które znajdują się zaledwie jeden kilometr od głównej drogi jadąc ze Stepancmindy do Dariali (10 minut jazdy). A klasztor Gergetis Sameba✰ to chyba najsławniejszy w całej Gruzji.
Region słynie również ze swoistych smaków. Tutaj robi się placek podobny do chaczapuri, ale nadziewany jest szpinakiem zamiast serem. To danie jest “absolutnie obowiązkowe” do spróbowania podczas wycieczki do Stepancmindy!
5. Bordżomi – spacer po zaśnieżonym lesie ze świeżą wodą źródlaną
Bordżomi (lub Borjomi w transliteracji angielskiej) znajduje się w 2 godziny jazdy samochodem od Tbilisi. Miasto słynie z parków i wód mineralnych. Jeśli chcecie zobaczyć piękne zimowe krajobrazy i trochę pochodzić po zaśnieżonych lasach iglastych, koniecznie musicie odwiedzić Park Narodowy Borjom-Kharagauli. Znajdziecie tu sporo różnorodnych jednodniowych szlaków trekkingowych.
6. Jaskinie – Prometeusz i Tetra
Jeśli jesteście w pobliżu Kutaisi i zwiedziliście już miasto, to czas na okoliczne piękno. Jaskinia Prometeusza✰ znajduje się aż do 80 metrów pod poziomem morza. Zobaczycie tu cudo natury – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty które tworzą spektakularne obrazy od minionych lat. Jaskinia Prometeusza jest jedną z wizytówek Gruzji, które warto odwiedzić. W jaskini zawsze jest stała temperatura o 14 stopni, więc mróz na pewno Wam nie grozi podczas wycieczki.
Kolejna i niedawno otworzona dla publiki jaskinia w okolicy Kutaisi to Tetra. Jest mniejsza od jaskini Prometeusza, ale również wyjątkowa ze swoimi figurami. W tej małej jaskini można spróbować win z lokalnych szczepów leżakujące tutaj. Okazuje się że stała temperatura jaskini najlepiej konserwuje wino.
7. Mestia – tak blisko nieba
Małe górskie miasteczko Wielkiego Kaukazu ma wiele do zaoferowania. Oprócz ośrodka narciarskiego Mestia wyróżnia się unikalną kulturą, własnym językiem Swanskim, zwyczajami i kuchnią. W Mestii za każdym kroku spotkacie panoramicznych widoków wież obronnych, które Swanowie w średniowieczu zbudowali i do dziś zachowali jako ważne zabytki z tego unikatowego regionu. Kilka z nich są nawet dostępne do zwiedzania. Jeśli chcecie głębiej poznać ten mistyczny zakątek świata, odwiedźcie także muzeum etnograficzne, które jest jedno z najlepszych i najbogatszych muzeów w Gruzji, między innimy z najlepszą kolekcją numizmatyczną.
Będąc w Mestii nie można przegapić bardzo skromnego kina, w którym wyświetlany jest tylko jeden swański film "Dede" w różnych językach, w tym z polskim dubbingiem (po wcześniejszym zamówieniu). Ten wspaniały, a zarazem ciężki film pomoże Wam zrozumieć swanską kulturę i obyczaje.
Do Mestii także można dostać się samolotem z Natachtari (Natakhtari) lub Kutaisi i popatrzeć na ośnieżone góry Kaukazu z perspektywy lotu ptaka. Jednak ze względu na pogodę zimą loty często odmawiano, ale spróbować dostać się na lot w każdym wypadku jest warto.
Jak widzicie, zima w Gruzji jest też atrakcyjna w zimie i do nudów nie dopuszcza. Każdy może znaleźć coś ciekawego i fascynującego w tym kraju. Czy to narty, czy trekking zimowy, łaźnie siarkowe, wino, nocne życie, galerie czy inne … Gruzja jest “bogatym domem” dla odwiedzających w każdej porze roku.
A wy, jaki rodzaj wypoczynku preferujecie?
Napiszcie w komentarzu!