Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Kalendarz wydarzeń, świąt i festiwali w Gruzji w 2023 r.

Kultura i tradycja

Kalendarz wydarzeń, świąt i festiwali w Gruzji w 2023 r.

Święta kościelne i regionalne pełen folkloru, mnóstwo festiwali muzycznych i artystycznych i jeszcze więcej filmowych – w 2023 roku w Gruzji na pewno nie będzie nudy. Zgromadziłam w tym kalendarzu dla Was niemal 60 różnorodnych wydarzeń, także każdy znajdzie coś w swoim guście. Bądźcie pewni, zahaczyć do jakiegoś święta lub festiwalu międzynarodowego podczas waszego pobytu w Gruzji!

Festiwal muzyczny Open Air 2022 w Gruzji
Festiwal muzyczny Open Air 2022 w Gruzji na Lisi Wonderland

Jedna uwaga z góry: Życie w Gruzji nie jest tak ściśle określone w czasie jak w Europie Środkowej - a rok jeszcze mniej. Nawet stosunkowo duże imprezy, takie jak festiwal książki w Tbilisi, ogłaszają datę nadchodzącego wydarzenia z zaledwie kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, nie mówiąc już o programie! W zeszłym roku na przykład Tbilisi Open Air został ogłoszony dopiero z około 4-miesięcznym wyprzedzeniem.

Oznacza to, że w ciągu roku może się jeszcze wiele wydarzyć. Warto więc jeszcze raz sprawdzić tę stronę. A także, zajrzeć do innych źródeł, bo czasem może nam coś umknąć. Ale można polegać na tradycyjnych świętach, które zwykle są zgodne z kalendarzem kościelnym ;)

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

Wydarzenia w Gruzji w styczniu 2023

1 stycznia - Nowy Rok

2 stycznia - Bedoba, dzień losu, możesz o tym przeczytać w moim artykule o noworocznych tradycjach.

7 stycznia - Boże Narodzenie – prawosławny kalendarz kościelny jest o dwa tygodnie „opóźniony”. Mój artykuł o Bożym Narodzeniu znajdziesz tutaj.

14 stycznia - Stary Nowy Rok – Większa impreza niż Boże Narodzenie to dla nas Nowy Rok. No a jeśli prawosławny kalendarz pozwala na świętowanie go po raz drugi – to dlaczego nie? =)

13-14 stycznia - Gemo Fest, Mestia – festiwal z muzyką na żywo i fajerwerkami, gdzie wybitni kucharze z całej gruzji przedstawiają własne kreacje, przeważnie nowoczesne interpretacje tradycyjnych potraw w stylu street food.

Jedzenie było różnorodne i ciekawe, ale grzaniec zasłużył na pierwsze miejsce w te zimowe wieczory :D Gemo Fest w Mestii 2022

Wydarzenia w Gruzji w lutym 2023

2-4 lutegoDoc Screenings. Międzynarodowy Festiwal Filmowy z pokazami na żywo filmów dokumentalnych z całego świata.

15 lutego - Lamproba - w Mestii. Lamproba to święto z lampami, fraszka dla dusz zmarłych i sposób na zapewnienie dobrego sezonu zbiorów).

16. lutego – 5. Marca - Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym i Snowboardingu FIS. W Bakuriani Gruzja po raz pierwszy organizuje zimowe wydarzenie na taką skalę, więc jest to dość ważne dla regionu. Hotele w Bakuriani i Bordżomi przygotowują się na przyjęcie tysięcy ludzi z całego świata. Już wiadomo że sześcioro reprezentantów Polski przyjedzie do Gruzji na snowboardowe mistrzostwa świata.

mężczyzna jeżdzi na nartach, Gruzja
Gruzja po raz pierwszy jest gospodarzem mistrzostw świata w sporcie zimowym

17 & 18 lutego - Fresh Stream Experimental Film Festival, Tbilisi. Międzynarodowy festiwal filmowy z pokazami na żywo filmów artystycznych i eksperymentalnych, animacji i muzyki ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Portugalii, Brazylii i innych.

Filmy są wyświetlane w oryginalnym języku z angielskimi napisami. Wstęp od 16 lat.

26 lutego - Berikaoba, Didi Chailuri. W Berikaoba ludzie przebierają się w wyszukane kostiumy i zakładają wymyślne maski, aby przejść w procesji główną ulicą wioski. Częścią zabawy są również mecze zapaśnicze Czidaoba, uczty i muzyka ludowa.

dwaj mężczyzni W kostiumach na huśtawce, Gruzja, Berikaoba
Berikaoba, stare przedchrześcijańskie święto przywitania wiosny

Wydarzenia w Gruzji w marcu 2023

3 marca - Dzień Matki

8 marca - Dzień Kobiet

Co prawda w tych dniach nie ma festiwali ani koncertów, ale są to oficjalne święta w kalendarzu gruzińskim.

17 & 18 marcaLive Screenings Filmfestival, Tbilisi. Międzynarodowy festiwal filmowy z pokazami na żywo najnowszych filmów krótkometrażowych niezależnych różnych gatunków: komedia, dramat, animacja, akcja, thriller, sztuka itp.Zobaczycie filmy ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Brazylii, Gruzji i innych.

24 & 25 marca - 4 Billion Galactic Years – Fantasy Sci-Fi Festival, Tbilisi. Międzynarodowy festiwal filmowy z pokazami na żywo najnowszych niezależnych filmów fantastycznych i sci-fi. Będą wyświetlane filmy ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Słowenii, Hiszpanii i innych. Filmy są w oryginalnym języku z angielskimi napisami.

Wydarzenia w Gruzji w kwietniu 2023

14 & 15 kwietniaBloody Mirror Horror Film Festival, Tbilisi . Międzynarodowy festiwal filmowy z pokazami na żywo filmów artystycznych i eksperymentalnych, animacji i muzyki. Będą filmy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Portugalii, Brazylii i innych. Filmy są wyświetlane w oryginalnym języku z angielskimi napisami. Głosując na swój ulubiony film lub klip, wybierzesz laureata Nagrody Publiczności. W drugi dzień laureaci zostaną ogłoszeni. Wstęp od 16 lat.

16 kwietnia - Wielkanoc prawosławna. Wielkanoc przypada w Gruzji tydzień później i poprzedzona jest 40-dniowym ścisłym postem. Jest to najważniejsze święto religijne w kraju. Obrzędy prawosławne skupiają się wokół mszy o północy, która odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania.

czerwone jajka w trawie, wielkanoc Gruzja
W Gruzji farbują jajka na czerwono na Wielkanoc

16 kwietniaLeloburti. Jest to pełnokontaktowa gra w piłkę (przypominająca rugby) w wiosce Szuchuti. Lelo Burti jest rozgrywana 16-kilogramową piłką wykonaną z piasku i brudu nasączonego winem, a drużyny składają się z kilkanaście graczy. Niebezpieczna gra, wielkie wydarzenie.

17 kwietnia - Dzień zmarłych. Po Wielkanocy Gruzini udają się na cmentarz bliskich z jedzeniem i winem oraz czerwonymi jajkami, aby wraz ze zmarłymi świętować zmartwychwstanie. Jest to wielkie święto na cmentarzach w całej Gruzji.

23 kwietniaTbilisi Adventure Run. Bieg w kategoriach półmaraton (21 km), krótki dystans (12 km) i „fun run” (6 km). Bieg odbywa się wzdłuż szlaku trekkingowego w Tbilisi , więc nie jest tylko wyzwaniem sportowym, lecz też zaprasza poznać zakątki natury w dużym mieście.

mężczyzna biega na ulicy otwartymi ramionami, Gruzja maraton w Tbilisi
Maraton w Tbilisi w 2022 r.

Wydarzenia w Gruzji w maju 2023

2 maja - Kutaisoba, festiwal miasta Kutaisi , obejmujący muzykę i taniec na żywo oraz targi prezentujące imeretyjskie jedzenie i wino.

Połowa maja (termin jeszcze nie ustalony) - Festiwal wina w parku Mtacminda w Tbilisi. Ponad stu winiarzy z całego kraju zbiera się, aby zaprezentować swoje wina, z rynkiem żywności i muzyką na żywo, aby towarzyszyć.

5 & 6 majaFestiwal wina Zero Compromise. Tbilisi ponownie będzie gościć festiwal wina naturalnego Zero Compromise organizowany przez Stowarzyszenie Wina Naturalnego i wspierany przez Narodową Agencję Wina. W 2023 r. po raz pierwszy festiwal będzie imprezą dwudniową, poprzez rosnąca w ostatnich latach liczba odwiedzających. Przez dwa dni osoby zainteresowane winem naturalnym, znawcy wina i importerzy będą mogli lepiej poznać gruzińskie wina naturalne z ostatnich zbiorów.

25. – 29. Maja Międzynarodowy Festiwal Książki w Tbilisi. W roku jubileuszowym – 25 rocznica festiwalu w roku 2023 – krajem w fokusie będzie … Polska! Zgodnie z tradycją, gruzińscy i międzynarodowi miłośnicy książek będą gościć w pawilonach Expo Georgia w Tbilisi. Festiwal to jedno z najbardziej popularnych i pożądanych wydarzeń kulturalnych w Gruzji, z roku na rok zyskujące coraz większe zainteresowanie publiczności. W ostatnich latach festiwal gościł nawet do 100 000 osób.

mężczyzna ubrany na czarno leży na lawce, Gruzja
Ławka-książka w Tbilisi to ulubione miejsce do siedzenia dla Marka :))

26 mają - Dzień niepodległości Gruzji. W Tbilisi część alei Rustawelego jest zamknięta dla parady wojskowej, wielkiego targu żywności i napojów, muzyki na żywo i koncerty.

dużo ludzi na ulicy, dzień niepodległości, Gruzja
Z okazji święta niepodległości główna ulica w Tbilisi jest zamykana dla samochodów

Ostatni tydzień majaFestiwal tuszeckiego sera. Oprócz z średniowiecznych wież i przepięknych krajobrazów, region Tuszeti słynie z koziego sera. Festiwal odbywa się w ostatnim tygodniu maja w Akhmecie w Kachetii i przyciąga producentów sera z okolicznych gmin. Ponadto, można obejrzeć różne aktywności sportowe, wyścigi konne, ręcznie robione rzemiosła i posłuchać pieśni lokalnego folku.

Wydarzenia w Gruzji w czerwcu 2023

Każdy weekend w czerwcu - Street food Festival w Tbilisi. W każde weekendy czerwca blisko parku Dedaena odbędzie festiwal gruzińskiego street food. Oprócz gruzińskiego jedzenia będą też potrawy międzynarodowe i oczywiście dużo wina.

Pizza w kształcie loda na ulicy, street food
Pizza w kształcie loda, moj ulubiony street food w Tbilisi

7 Czerwca - Lomisoba. Święto Mtiulów o korzeniach przedchreścijańskich. Odbywający się co roku w siódmą środę po Wielkanocy w Lomisi, wiosce na Wielkim Kaukazie w pobliżu Gudauri i blisko Osetii Południowej (Cchinwali/Samachablo), Lomisoba jest festiwalem ludowym łączącym tradycje pogańskie i chrześcijańskie.

Lomisoba to stare i sakralne święto górali

21. czerwca – 8. lipca: Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej 2023. Turnament odbywa się w trzech miastach w Gruzji (Tbilisi, Kutaisi, Batumi) i w Rumunii. Niestety Polska się nie zakwalifikowała.

Czerwiec - Festiwal Art-Gene odbywa się każdego lata w Skansenie Etnograficznym w Tbilisi . Muzyka ludowa, rzemiosło, sztuka współczesna i taniec są w centrum uwagi.

W 2023 jeszcze nie ma potwierdzonej daty.

Czerwiec (prawdopodobnie) – Tbilisi Open Air. Największy festiwal muzyczny w Kaukazie odbywa się w Tbilisi i zaprasza grupy i muzyków gruzińskich i zagranicznych. Szczegółów o tymrocznym wydarzeniu jeszcze (lut 2023) jeszcze nie ma.

deszczowo i błotniście ludzie się uśmiechają do kamery, Tbilisi, Gruzja
Na Open Air 2022 było deszczowo i błotniście ale dobrze się bawiliśmy :))

Wydarzenia w Gruzji w lipicu 2023

28 lipca - Kwirikoba. Jeden z największych festiwali ludowych w regionie Swanetii. Obchody odbywają się w lokalnym kościele we wsi Kala (pomiędzy Mestią a Ushguli) i obejmują liturgię, ofiary ze zwierząt i błogosławieństwa Swanów.

Kwirikaoba

Koniec lipcaRokva. To coroczny festiwal muzyczny, który odbywa się w górskim kurorcie Szovi w regionie Racza pod koniec lipca.

Wydarzenia w Gruzji w sierpieniu 2023

Pierwszy tydzień sierpnia - Tuszetoba odbędzie sie w Tuszeti w pierwszy tydzień sierpnia. Jazda konna i gotowanie chinkali odbywają się w Omalo i sąsiednich wioskach. Program obejmuje również pokazy haftów tuszeckich i pracy z filcem, występy pieśni ludowych i inne uroczystości na tle kamiennych wież i górskich panoram.

Wieże obronne ruiny średniowiecznej twierdzy Keselo w Tuszetii, Gruzja, strzeżą z góry nad skalistym pagórkiem i wioską
Wieże obronne ruiny średniowiecznej twierdzy Keselo, Tuszetia

Połowa sierpnia - Black Sea Jazz Festiwal. Jeden z największych festiwali muzycznych w Gruzji, w pobliżu Batumi. Black Sea Jazz gromadzi lokalnych i międzynarodowych wykonawców z różnych rodzajów, w tym jazz, hip-hop i soul.

Połowa sierpniaSzatiloba. Historyczny górski region Chewsureti na północ od Tbilisi ma swoją kolej na świętowanie lokalnej kultury dzięki Szatiloba, która odbędzie się w okolicach wioski Szatili.

31 sierpnia – 10 wrześniaTsinandali Festival. Jeden z najbardziej prestiżowych gruzińskich festiwali muzycznych odbywa się w historycznym Chavchavadze Estate poza Telawi w Kachetii każdego września.

Sierpień - Taoba International Youth Film Festival, czyli międzynarodowy festiwal filmu młodzieżowy w Tbilisi.

Wydarzenia w Gruzji we wrześniu 2023

Przez cały wrzesień – Rtweli. Jesień w Gruzji to pomyślna pora roku, zwłaszcza we wrześniu, kiedy rozpoczyna się coroczne zbieranie winogron. Region Kakheti we wschodniej Gruzji zajmuje pierwsze miejsce, rozpoczynając Rtweli z masowymi imprezami zbierania winogron, tłoczenia winogron, ucztowania, śpiewu i tańca.

winobranie w Gruzji
Winobranie to prawdziwa frajda w Kachetii

Pierwszy tydzień sierpniaBatumoba. Festiwal miasta Batumi. Festiwal obejmuje pokazy kulturowe, muzykę na żywo, jedzenie i wino.

Wydarzenia w Gruzji w październiku 2023

Początek października - Tbilisoba w Tbilisi. To jest największe wydarzenie w kalendarzu kulturalnym Gruzji. Dwudniowy festiwal zajmuje całe miasto, na którym odbywają się targi żywności i wyskakujące bazary rękodzieła, pokazy zabytkowych samochodów, występy, tańce ludowe i wiele innych.

14 października - Sweticchowloba odbędzie się w Mcchecie (Mtskheta). Uroczystości odbywają się na ulicach Mcchety i koncentrują się wokół XI-wiecznej katedry Sweticchoweli (Svetitskhoveli) . Patriarcha organizuje ceremonię dla pielgrzymów i masowy chrzest w ramach uroczystości. Na placu przed katedrą odbywają się występy pieśni i tańca oraz targ żywności.

Krzyż św. Nino przed dzwonnicą i murami obronnymi katedry Sweticchoweli (Svetitskhoveli) w. Mtschecie (Mtskheta) w Gruzji
Krzyż św. Nino w Sweticchoweli, Mccheta

Połowa października - Etno Fest Tbilisi. Święto gruzińskiego rzemiosła odbywający się w Expo Tbilisi w połowie października. Twórcy, projektanci i sprzedawcy zbierają się na trzy dni wystaw, rozmów i uroczystości, z dużym rynkiem twórców, gdzie można kupić piękne przedmioty bezpośrednio ze źródła.

Październik – TIFL –Międzynarodowy festiwal literatury w Tbilisi. W programie festiwalu znajdują się różne wydarzenia: Wieczory poetyckie, spotkania autorskie, prezentacje książek, panele dyskusyjne. Gośćmi poprzednich festiwali byli tacy autorzy jak Charles Bernstein, Viktor Eorfeev, Tomas Vencelova, Tadeusz Dąbrowski.

Październik/listopad - GIFT - Georgian International Festival of Arts in Tbilisi czyli Gruziński festiwal sztuki w Tbilisi. Przedstawiane są przede wszystkim spektakle na scenach i performance – sztuki widowiskowe z wybitnymi gośćmi z całego świata.

Wydarzenia w Gruzji w listopadzie 2023

13 listopada – Święto 100.000 świętych męczenników. Jeden z najważniejszych dni świątecznych w Kościele prawosławnym i imponujące widowiska. Na moście Metechi na Starym Mieście odbywa się specjalna liturgia pod gołym niebem pod przewodnictwem patriarcha Gruzji.

Ikona koło szarej rzeki w Metechi, wydarzenia 2023 w Gruzji
Kapliczka pod Metechi w Tbilisi

Połowa listopada - Festiwal chleba. Odbywa się każdej jesieni na terenie zamku Rabati w Achalciche. Tego dnia celebruje się endemiczne gruzińskie odmiany pszenicy, lokalne rośliny strączkowe, sery rzemieślnicze i inne regionalne produkty spożywcze.

Listopad - TIAF Międzynarodowy Festiwal Animacji w Tbilisi. Międzynarodowe wydarzenie promujące sztukę animacji i kulturę rozwoju przemysłu w regionie Kaukazu oraz na arenie międzynarodowej. TIAF jest edukacyjnym i rozrywkowym wydarzeniem międzynarodowym, poświęconym tworzeniu świadomości i uznania dla animacji, gier wideo i związanych z nimi popularnych form sztuki.

ListopadFestiwal Baroku w Tbilisi. Festiwal muzyki chóralnej, kameralnej i orkiestralnej z epoki baroku z ansamblami z Gruzji i całej Europy. Dodatkowo na uniwersytecie odbywają się wykłady w języku gruzińskim i angielskim.

Wydarzenia w Gruzji w grudniu 2023

Początek grudniaAmerImeri, festiwal win naturalnych w Ckaltubo koło Kutaisi . AmerImeri to specjalny festiwal wina poświęcony winnicom i winiarzom w Imeretii, drugim co do wielkości regionie winiarskim Gruzji po Kachetii. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Wina Naturalnego i prezentuje wyłącznie winiarzy z całego kraju, którzy używają organicznych winogron.

Grudzień - TIFF - Tbilisi International Film Festival – Najważniejszy i największy z wielu festiwali filmowych w Gruzji. W roku 2023 będzie odbywał się po raz 24. Szczegóły i data zostaną ogłoszone w ciągu roku.

Od połowy grudniaPrzygotowanie się na Nowy rok. Noc 31 grudnia jest największym świętem w gruzińskim kalendarzu świątecznym, zastępując prawosławne Boże Narodzenie. Od połowy grudnia w mieście pojawiają się świąteczne targi, a także rozbudowane pokazy świateł. Kulminacją obchodów jest huczny pokaz sztucznych ogni, który trwa przez całą noc.

Oświetlona ulica światełkami, wydarzenia 2023 w Gruzji
Ulice Tbilisi są pięknie oświetlone na nowy rok

31 grudniaNowy rok, dowiedz się jak obchodzi się Sylwestra w Gruzji pod tym linkiem =)

Mam nadzieję, że znalazłeś/znalazłaś coś ciekawego dla siebie. Którego z tych wydarzeń jesteś najbardziej ciekawa? Napisz w komentarzu!

Tagi:

Gruzja 2023,świąt,wydarzenia

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.