Łaźnie siarkowe w Tbilisi to jedno z najlepszych doświadczeń, jakie możesz mieć podczas pobytu w Gruzji. Pośród wielu innych korzyści pobyt w łaźni sprawia regenerację ciała i znacznie poprawia nastrój.
W tym artykule zgromadziłam podstawowe informacje, które mogą Wam pomóc przed wizytą łaźni. Czego tam można oczekiwać? Które łaźnie wybrać? Jak wygląda cenowo? Jak i kiedy zarezerwować? Znajdziecie tu konkretnie odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Krótka historia tbiliskich łaźni – ważnej części kultury i tożsamości Tbilisi
Według legendy, założenie Tbilisi w V wieku jest związane właśnie z tą gorącą wodą podziemi.
Wszystko zaczęło się, kiedy ówczesny król Wachtang Gorgasali wybrał się na polowanie. Podczas polowania zranił bażanta, który wpadł do gorącej wody i został sparzony w ukropie. Król był tym wydarzeniem tak podekscytowany, iż nakazał wybudować w tym miejscu miasto, które ochrzcił nazwą Tbilisi (a tbili znaczy ciepły po gruzińsku) i przeniósł tu swój pałac z Mcchety do Tbilisi.
W dawnych czasach ludzie zbierali się w łaźniach, aby się umyć i zrobić pranie w strumieniu od wodospadu Legwtachewi. Łaźnie w stylu perskim, wzniesione w celu wykorzystania gorących źródeł, zyskały na znaczeniu w czasach Jedwabnego Szlaku. W XIII wieku w okolicy znajdowało się aż 65 łaźni. Dziś istnieje ich zaledwie kilkanaście.
Setki lat później wizyta w łaźni publicznej nadal była cotygodniowym (a nawet codziennym) rytuałem dla wielu mieszkańców. Obecnie „luksusowe” łaźnie siarkowe są głównie domeną turystów, ale Gruzini też lubią z nich korzystać, i niektórzy lokalni nadal odwiedzają publiczne łaźnie, aby się umyć.
Przyszłą synową należy ocenić najpierw w łaźni
A to taka ciekawostka: W dawnych czasach kobiety przychodziły do łaźni, aby sprawdzić swoją przyszłą synową. Kandydatka na synową musiała rozebrać się przed „sędziwą matką” i pokazać swoje ciało. Czy ona nadawała się do małżeństwa? Taką decyzję podejmowała tylko przyszła teściowa po obejrzeniu jej nagiego ciała.
Podstawowe informacje o łaźniach siarkowych
Większość tbiliskich łaźni znajduje się w dzielnicy Abanotubani, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Tbilisi. Abanotubani charakteryzuje się ceglanymi kopułami, które trochę wyglądają jak pewne części kobiecego ciała :)
Wody są naturalnie ciepłe, a ich średnia temperatura wynosi 38–40 stopni celsjusza. Źródła termalne, które zasilają kąpielisko, mają także właściwości zdrowotne, pomagając w leczeniu wielu dolegliwości, od reumatyzmu po łuszczycę. Ale większość lekarzy nie zalecają korzystać z łaźni siarkowych więcej niż dwa razy w tygodniu. Obecnie większość ludzi przyjeżdża do łaźni raczej dla atmosfery i wrażeń niż dla właściwości leczniczych jak w dawnych czasach.
W Abanotubani znajdziemy zarówno publiczne, czyli wspólnie korzystane, jak i prywatne łaźnie. Wybór oczywiście należy do Waszego gustu i także budżetu.
Publiczne czy prywatne? Jaka cena?
Łaźnie publiczne są bardzo tanie (od 5–10 GEL za osobę za godzinę) i oferują bardziej „lokalne doświadczenie”. Są one posegregowane pod względem płci. Jeśli wybierzecie tego rodzaju kąpieli, bądźcie świadomi że to wiąże się z rozbieraniem się przed obcymi i dzieleniem basenów z grupą innych osób.
Prywatne łaźnie są znacznie droższe (od 70 GEL do 400 GEL za godzinę), ale zdecydowanie czystsze i owszem komfortowe. Są także bardziej odpowiednie dla par, tak jak nie trzeba się rozdzielać. Każde miejsce ma różne prywatne pokoje do wyboru. Im większy i bardziej luksusowy jest pokój, tym cena jest wyższa. Niektóre łaźnie mają saunę i różnorodne baseny w pokoju. Wszystkie łaźnie, niezależnie od ceny, mają prywatny prysznic i toaletę oraz „suchą” część wypoczynkową, gdzie można zostawić swoje osobiste rzeczy.
Kisa skrab, czyli masaż po Gruzińsku
To jest tradycyjni zabieg w Tbiliskich łaźniach siarkowych, który czyści ciało i znacznie poprawia kondycję skóry.
Do wykonania procedury specjalista zakłada specjalną sztywną rękawicę, ze specjalnym mydłem i masywne wyciera wasze ciało. Kisi skrab czyści ciało z martwych komórek oraz brudu i poprawia krążenie krwi. Proces trwa zazwyczaj 10–15 minut i kosztuje 20 lari. Osoba wykonująca skrab kisi nazywamy mekise. Dla kobiet kisi skrab wykonuje kobieta, dla mężczyzn przychodzi mężczyzna.
Rękawica kąpielowa też jest dodatkowo płatna jeśli zamawiacie kisi skrab (10–15 lari przy recepcji), można także przynieść własną.
Niektóre z bardziej ekskluzywnych łaźni oferują również zabiegi masażu. Najpopularniejszy jest zwyczajowy masaż turecki, ale można też znaleźć masaż leczniczy, relaksacyjny i masaż twarzy.
Na golasa, czy jak?
To naprawdę osobisty wybór, czy w twoim prywatnym pokoju nosisz kąpielówki czy nie. Kobiety zwykle noszą bikini, mężczyźni kąpielówki. Są też pokoje prywatne, oferujące miejsce dla aż 10–12 osób. Bycie gołym wśród znajomych lub przyjaciół też może być rzeczą do ustalenia.
Warto też wiedzieć, że woda siarkowa może farbować niektóre tkaniny, więc nie przynoś tam swoich najlepszych kąpielówek. Także należy zdjąć wszystkie akcesoria i biżuterie ze srebra.
Jeśli jesteś kobietą i zamawiasz kisi, mekise poprosi cię o zdjęcie stanika podczas zabiegu.
Najlepsze łaźnie w Tbilisi
W Abanotubani znajdują się liczne łaźnie i wybór może się wydawać trudny. Więc przedstawię wam dwie różne opcje – najsłynniejszą wersję i bardziej kameralną.
1. Czreli Abano (Chreli Abano)
Chreli Abano & Spa to najbardziej elitarne i popularne łaźnie, ozdobione piękną niebieską fasadą z płytek ceramicznych w perskim stylu. Od pierwszego spojrzenia może wam się wydawać, że to meczet. Ale nie, to są najpiękniejsze łaźnie w dzielnicy. Kiedyś w tej samej łaźni przybył francuski pisarz Alexandre Dumas, a rosyjski poeta Aleksander Puszkin opisał tutejsze doświadczenie jako najlepszą kąpiel w życiu.
W Chreli abano (wymawia się „czreli abano”) znajdziecie różne pokoje dla 1 do 12 osób. Ceny więc różnią się w zależności od pokoju, usług i ilość osób. Najmniejszy pokój kosztuje 70 lari, a największy VIP – 400 lari.
Możecie zarezerwować telefonem, online z przedpłatą lub bezpośrednio przy recepcji. To są największe łaźnie i też najbardziej popularne wśród turystów, ponieważ spotkacie tutaj lepszą obsługę niż w innych łaźniach. W recepcji mówią po angielsku i po rosyjsku (oprócz gruzińskiego, oczywiście :)
Godziny otwarcia: Codziennie 09:00 – 23:00
2. Łaźnia u Pani Gulo (Gulo's Thermal Spa)
Gulo’s Thermal Spa znajduje się po prawej strony od Chreli abano. Łaźnie prowadzone są przez 60-letnią Ormiankę Pani Gulo, która często jest główną gospodynią. Mają także różne pokoje i są popularne ze względu na autentyczny styl. 10 minut, zanim minie wasza zamówiona godzina w łaźni, Pani Gulo lub pracownicy pukają do drzwi i przypominają, że czas się zbierać. Niektórzy w recenzjach wspominają, że wspomnienie o opuszczenie łaźni nie było miłe, ale nie ma telefonu w środku pokoju, więc po prostu tak się robi. Nie stresujcie się.
Ceny za pokoje zaczynają się od 90 lari, a największy pokój kosztuje 250 lari. Rezerwację przyjmują przez telefon lub Facebook Messenger. Godzine otwarcia: codziennie od 7:30 do 01:00.
Przydatne informacje
- Jeśli nie macie ręcznika ze sobą, możecie dostać w łaźni za dodatkową opłatę (3–5 lari).
- Większość łaźni przyjmuje wcześniejsze rezerwacje bezpośrednio na miejscu lub przez stronę. Aby uniknąć rozczarowania, dobrze jest zarezerwować kilka dni wcześniej, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.
- Przyjdźcie do łaźni trochę wcześniej niż wyznaczony czas spotkania! Zalecam przybycie do łaźni z zapasem 20 minut, abyście mogli załatwić sprawę płatności. Łaźnie są zawsze zajęte i pokoje często są rezerwowane zarazem, więc jeśli się spóźnicie, Wasza rezerwacja może zostać anulowana.
- Po przybyciu na umówioną wcześniej wizytę należy zameldować się w recepcji. Jeśli nie zabraliście swoich z domu, jest to czas na zakup ewentualnych dodatków – np. ręczników, kapci lub mydła).
- Większość łaźni przyjmuje gotówkę lub kartę, ale na kisi skrab przyjmują tylko gotówki.