Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Jak w Gruzji obchodzą Boże Narodzenie?

Kultura i tradycja

Jak w Gruzji obchodzą Boże Narodzenie?

Czy wiesz że w  Gruzji Boże Narodzenie obchodzimy 7 stycznia? Święty Mikołaj ma gruzińskiego “przeciwnika” w rozdawaniu prezentów i tradycyjne drzewko świąteczne jest białe? Jeśli nie, to opowiem ci wszystko.

Głowna choinka przed budynkiem parlamentu, Tbilisi

Zaczniemy od tego, dlaczego 7 styczeń? 

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana tak jak Gruzja, jako Państwo i Gruziński  kościół prawosławny posługują się różnimy kalendarzami. Gruziński Kościół do liczenia czasu używa  starego kalendarza juliańskiego (który od XVI wieku został zaktualizowany o kalendarz gregoriański) . Natomiast kalendarz gregoriański jest oficjalnie przyjęty zarówno w Gruzji, jak i w Polsce i prawie na całym świecie jako kalendarz oficjalny. Według Kościoła prawosławnego nowa reforma kalendarza spowodowała bałagan w chronologii historycznej, dlatego jej nie akceptują. Różnica między tymi kalendarzami wynosi 13-14 dni. Więc stąd te opóźnienie Jeśli chodzi o święta kościelne w Gruzji. 

Procesja alilo w Soborze Trójcy Świętej św. (zdjęcia: nostal.ge)

Co robią w Gruzji na Boże Narodzenie?

W dzień Bożego Narodzenia wiele osób po mszy idzie na alilo (ალილო), czyli paradę po ulicach podczas której śpiewa się kościelną piosenkę „Alilo” którą przedstawia historię o Bożym Narodzeniu. Uczestnicy zazwyczaj są przebrani w specjalne kostiumy, aby uczcić Boże Narodzenie. Niektórzy niosą gruzińskie flagi kościelne i państwowe, a inni mogą być przebrani za postaci z opowieści o Narodzeniu Jezusa. Dzieci lubią brać udział w alilo, bo często dostają słodycze i prezenty od ludzi! 

Procesja alilo w Tbilisi (zdjęcie: interpressnews.ge)

Zazwyczaj procesja alilo ma charakter działalność dobroczynna a zebrane słodycze i żywności trafiają do domów dziecka lub do osób potrzebujących. 

Od 2000 roku mamy nową świąteczną tradycję. Poprzez inicjatywy naszego Patriarchy Ilji II, zwyczajem stało się zapalanie świecy na oknie w nocy 6 stycznia. Według Patriarcha, zapalona świeca jest symbolem, że rodzina jest gotowa na przyjęcie Jezusa Chrystusa do swojego domu i serca.

Zapalone świece w cerkwi
Kościół Metechi w Tbilisi

A kiedy prezenty

W innym artykule pisałam, że Boże Narodzenie w Gruzji nie jest rodzinnym świętem tak jak w Polsce i wielu innych krajach. My otrzymujemy prezenty w Sylwestra (31 grudnia). A dla dzieci prezenty przynosi Tovlis Babua თოვლის ბაბუა (lub Tovlis Papa we wschodnich dialektach gruzińskich), co oznacza "dziadek śniegu". Tovlis Babua jest ubrany na biało, w tym czapkę i pelerynę zwaną nabadi ნაბადი. Nabadi jest ciężka i bardzo ciepła, ponieważ wykonana jest z białej owczej wełny. 

Gruziński Tovlis Babua ze Swanetii (zdjęcie: internetmedia autor - Memea)

W Sylwestra “główny i prawdziwy” Tovlis Babua schodzi z gór Kaukazu i wędruje po Gruzji, aby dostarczyć smakołyki i prezenty wszystkim dzieciom w Gruzji. Można spotkać jego “replikę” także na jarmarkach świątecznych w otoczeniu wielu dzieci, które grzecznie czekają na swoją kolej, aby otrzymać prezent w zamian za wierszyk. Święty Mikołaj jest również często nazywany Tovlis Babuą, ale to nie ta sama osoba/postać. Prawdziwy Tovlis Babua jest biały, łaskawy staruszek, spokojny i zrównoważony jak te góry Kaukazu, w których mieszka!

Tovlis Babua (zdjęcie: report.ge)

Gruzińska choinka świąteczna

Tradycyjna gruzińska choinka nazywa się cziczilaki ჩიჩილაკი i pochodzi od zachodniej Gruzji. Jest wykonany z wysuszonego drewna orzecha laskowego, które są golone w długie kręcone paski. Niektórzy mówią, że wyglądają jak długa biała kręcona broda św. Bazylego Wielkiego. Ozdabia się je drobnymi owocami i słodyczami. Zwyczajowo palone są w przeddzień gruzińskiego prawosławnego święta Trzech Króli (19 stycznia). Ma to oznaczać koniec kłopotów całego roku.

Cziczilaki na sprzedaż

Popularne są od  kilkudziesięciu lat również "zachodnie" choinki sztuczne. W Gruzji zazwyczaj choinkę wstawiają w dzień Św. Barbary 17 Grudnia. Rzadko kto kupuje żywą choinkę, zazwyczaj mamy plastikowe i ozdabiamy różnymi zabawkami i lampkami świątecznymi . Słyszałam że ostatnio w Polsce stają się popularne jodły kaukaskie, które też często pochodzą z Gruzji. 

Główna choinka w Tbilisi

Miasta są dekorowane świątecznie i na bogato dopiero pod koniec grudnia. Styl dekoracji jest bardzo podobny do zachodniego. Zwłaszcza Tbilisi prezentuje się najpiękniejszymi dekoracjami. Więc kto odwiedzi gruzińską stolicę w okresie od końca grudnia do połowy stycznia,  poczuje tę świąteczną atmosferę.

Replika "prawdziwego" Tovlis Babuy :D


Mam nadzieje że już wiesz dlaczego w Gruzji obchodzimy święta Bożego Narodzenia 7 stycznia, dlaczego zapalamy  świecy na oknie, kim jest “konkurentem” św. Mikołaja i jak się nazywa gruzińskie drzewko świąteczne. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tych zwyczajów napisz w komentarzu!

Tagi:

Boże Narodzenie,święta,tradycje i obyczaje

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.