Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Jak dotrzeć do Gruzji w 2024 r. – rozkład tanich lotów

Podróże

Jak dotrzeć do Gruzji w 2024 r. – rozkład tanich lotów

Gruzja to kraj, który powinnaś choć raz doświadczyć. Mam dużo polskich znajomych, którzy już po raz kolejny odwiedzają Gruzję i wciąż chcą tu wracać z różnych powodów. Ktoś się zakochał w pięknie natury, ktoś lubi pyszne gruzińskie jedzenie, ktoś czuje się dobrze dzięki przyjaznej atmosferze międzyludzką a ktoś po prostu zakłada swój biznes i zostaje tu na stałe. W każdym razie, Gruzja staje się coraz popularniejszą destynacją dla Polaków. W tym artykule podam wszystkie możliwe pomysły, jak dotrzeć się do Gruzji.

Znajdziecie tutaj listę wszystkich połączeń lotniczych z Polski (jak i z Berlina), a także opisów trasy i przejazdów.

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Kliknij na link i dowiedz się więcej.

Dziewczyna leży na trawie na tle gruzińskiej flagi i góry, Gruzja
Zaczniemy od położenia Gruzji? :)

Gdzie Gruzja leży

Gruzja leży w regionie Kaukazu i graniczy od północy z Rosją, na południu z Armenią i Turcją, na wschodzie graniczy Azerbejdżanem a na zachodzie znajduje się Morze Czarne.

Góry Kaukaskie ciągnące się w dwóch pasmach od Morza Czarnego do Morza Kaspijskiego, a w tym głównie Gruzja, tworzą granicę most między Europą a Azją. Gdzie dokładnie ta granica leży, o tym można dyskutować. Definicje stricte geograficzne lokalizują Gruzję w Azji, ale jest licznych kulturowo-politycznych argumentów za zaliczaniem tego państwa do Europy.

Dzięki położeniu pomiędzy morzami i górami klimat jest dość łagodny, bez nie upałów jak na bliskim wschodzie, ale też nie ma też ostrych zim jak w Rosji.

Dziewczyna z kijkami trekkingowymi w górach ponad chmurami, Gruzja
Gruzja nad chmurami, park narodowy Lagodekhi

Dostać się do Gruzji samochodem

Z Polski do Gruzji jest parę tysięcy kilometrów. I jest co najmniej parę możliwości dojazdu do Gruzji.

Jeśli wybierzecie się samochodem najpopularniejszą trasą Polska-Słowacja-Rumunia-Bułgaria-Turcja-Gruzja należy liczyć prawie 4000 km i minimum 4-5 dni. Jeśli samochód jest wynajęty w Polsce lub auto nie należy do ciebie, żeby przejechać przez Turcje należy załatwić kilka spraw:

 1. Notarialne potwierdzenie wynajmu pojazdu przetłumaczone przez notariusza przysięgłego na język turecki z poświadczeniem notariusza.
 2. Wynajem także należy akredytować w ambasadzie Turcji w Warszawie.

dwa kampery na tle gór, Gruzja
Może kamperem do Gruzji?

Można też dojechać do Bułgarii lub Odessy, a następnie udać się promem przez Morze Czarne do Gruzji. Prom z Bułgarii do Batumi kosztuje ok. 150 EUR. Z Odessy do Batumi ok. 100 EUR.
Możecie sprawdzać wszystkie możliwe połączenia promem do pod tym linkiem.

Można także przejechać przez Białoruś i Rosje. Ta trasa wynosi prawie 3000 km.

Droga z Polski przez Ukrainę i Rosję wynosi tylko 2600 km. Ale biorąc pod uwage dzisiejszą sytuację wojny w Ukrainie jest to droga niebezpieczna, której oczywiście dziś nie polecam. Trzeba także pamiętać, że w Rosji konieczne jest posiadanie wiz, które można wykupić przy wjeździe do kraju.

Przez Ukrainne oczywiście w tej chwili nie polecam.

Mężczyzna w czapce kapitana na tle portu, Batumi, Gruzja
Kapitan w Batumi czeka na pasażerów :))

Dostać się do Gruzji autokarem

Jeśli ktoś lubi komplikować sobie życie lub po prostu podróżować bardziej przygodowo, to jest także możliwość przyjazdu do Gruzji autokarem. Jak? Wystarczy kilka przesiadek i przekroczeń granic do różnych państw, prawie tak jak samochodem. Podam przykładowy pomysł: Z polski do Pragi dojedziecie autokarem, z Pragi do Węgier, potem Rumunia i Bułgaria. Następnie do Turcji i z Turcji do Batumi lub Tbilisi. Oczywiście taka droga jest bardzo długa i męcząca, ale jeśli macie na celu zwiedzanie też po drodze tych krajów, to może być nawet ciekawa podróż. Należy liczyć za same przejazdy autokarem około 250 EUR

Dostać się do Gruzji rowerem

Rowerem? Naprawdę? Tak, to możliwe! Marek ostatnio poznał Łukasza Majewskiego. Spotkał go w Kutaisi, podczas gdy Marek tam przyleciał, a Łukasz przyjechał rowerem – z Poznania! Wybrał trasę przez Rosje i Kaukaz północny 2972 km. W chwili, kiedy piszę ten artykuł, właśnie z Polski dojechał do Pakistanu. Możecie śledzić przygody rowerowe Nomady po świecie na jego Facebooku i Instagramie. Jednak to, że taka możliwość jest, by dojechać do Gruzji rowerem, wiadomo, że nie każdy by podołał taką trasę, dlatego nie możemy polecać takiego sposobu podróży. Tymczasem Gruzja serdecznie zaprasza na wycieczki rowerowe po naszych drogach i bezdrożach po górach i w terenie, a rower najlepiej jest nadać jako bagaż :)  

Dostać się do Gruzji samolotem

Najłatwiej i najkrócej jednak do Gruzji jest wybrać lot samolotem, mimo, że jest najmniej przyjazne dla klimatu.

Gruzja posiada trzy lotniska międzynarodowe:

 • Tbilisi
 • Kutaisi
 • Batumi

Bezpośrednie loty z Polski oferują dwie linie lotnicze – Wizz air oraz polska linia lotnicza LOT.

Większość Polaków najczęściej wybiera przylot do Kutaisi ze względu na tańsze i częstsze połączenia lotniczych linii Wizz Air.

Ludzie wsiadają do samolotu wizzair w Kutaisi, Gruzja
Wizz Air to wygodne połączenie lotnicze między Gruzją a Polską

Wizz Air oferuje tanie loty z Polski do Gruzji z wielu miast:

 • z Gdańska
 • z Katowic
 • z Krakowa
 • z Poznania
 • z Warszawy
 • z Wrocławia

Czas lotu na trasie Gruzja–Polska lub Polska–Gruzja wynosi około 3:40 godziny.

Polska firma LOT oferuje tylko bezpośrednie połączenie Warszawa -Tbilisi, Tbilisi-Warszawa. Poniżej przedstawiam Wam opisy

Lotnisko w Kutaisi

Lotnisko położone jest 14 km od miasta w miejscowości Kopitnari. Dlatego nieraz znajduje się określenie Airport Kopitnari. Oficjalna nazwa jednak jest Kutaisi International Airport (IATA: KUT, ICAO: UGKO) lub David the Builder International Airport, czyli Lotnisko im. Dawida Budowniczego.

Od 2012 roku operuje tam tania linia lotnicza Wizz Air, która z rok na rok rozbudowuje swoją siatkę połączeń bezpośrednich z różnych miast Polski oraz Europy. Coraz więcej osób z Polski wybiera przylot do Kutaisi Wizz Airem ze względu na tańsze ceny oraz wybór lotnisk w Polsce i bezpośrednie połączenie.

Lotnisko w Kutaisi na tle samolotu wizzair
Niedawno odnowione i powiększone lotnisko w Kutaisi ma bardzo ciekawe wnętrze

Do miasta dojedziecie tanio i wygodnie busami firmy Georgian Bus. Polecam. Przed lotniskiem znajdziecie też taksówki – co prawda oferowane ceny nie zawsze są fer, bo wiadomo, że to lotnisko.

Czas dojazdu z lotniska w Kutaisi  do Batumi  to około 2 godziny jazdy. Można dojechać Georgian Busem,  koszt biletu to 20 lari. Do Tbilisi transfer trwa około 3,5 – 4 godziny, bilet do do Tbilisi kosztuje 25 lari.

Gdybyście chcieli zamówić prywatny transfer z lotniska Kutaisi do Tbilisi lub innego miejsca, nasze biuro też oferuje takie usługi. Zapraszamy do kontaktu!

Kutaisi to trzecie największe miasto państwa, położone w Gruzji zachodniej. Ma bogatą historie i kilka zabytków jak  w centrum miasta, tak też w okolicach. Bardzo często rozpoczynamy i kończymy nasze wycieczki właśnie tu, zwiedzając przepiękne okolice, między innymi kaniony Okatse, Martwili, jaskinie Prometeusza lub Sataplię, albo jedziemy na zwiedzanie samego miasta Kutaisi, w tym wpisaną na listę UNESCO Katedrę Bagrati.

Lotnisko w Tbilisi

Tbilisi to stolica Gruzji i oczywiście największe miasto w Gruzji. Wiadomo, że najwięcej połączeń ze świata jest właśnie do Tbilisi. Do Tbilisi można przylecieć codziennie polską linią lotniczą LOT. Połączenie Warszawa-Tbilisi, Tbilisi-Warszawa latem ląduje nawet 2 razy dziennie.

Oprócz bezpośredniego LOT-u do Tbilisi można dotrzeć również z przesiadkami u licznych przewoźników: Turkish Airlines, Lufthansa, Pegasus, Raynair, Air France, Air Baltic, Aegean Airlines. Polecamy sprawdzić stronę  SkyScanner i Kayak, bo często loty z przesiadką mogą być w o wiele lepszych cenach.

Z lotniska Tbilisi do centrum miasta jest możliwość przejazdu transportem miejskim. Bus # 337 dowiezie  w 20-30 min do miasta. Podobnie jak na lotnisku w Kutaisi można skorzystać z  prywatnych taksówek, jednak trzeba też uważać, żeby niepotrzebnie nie przepłacić. Nie dajcie się zwieść oficjalnym legitymacjom taksówkarzy. Ich ceny są tylko wtedy "oficjalnie" wysokie. W razie potrzeby prywatnego transportu zapraszamy do kontaktu! 

zielony bus 337 z lotniska Tbilisi do centrum miasta, Gruzja
Bus #377 zawiezie Cię z lotniska Tbilisi do centrum miasta w godzinach 06:59 - 22:59, kost biletu 1 lari, można płacić zwykłą kartą bankową.

Lotnisko w Batumi

W nadmorskim mieście Batumi też mamy międzynarodowe lotnisko, ale co prawda nie ma bezpośrednich połączeń do Polski ani do innego europejskiego miasta. Jeśli zdecydujecie się na lotnisko Batumi to można lecieć z przesiadką w Turcji lub w Kijowie (oczywiście w czasach pokoju). 

Do Turcji codziennie kursuje turecka linia lotnicza Turkish Airlaines. Do Kijowa można leciec Air Moldova.

Lecieć do Gruzji pośrednio przez inne kraje

Dopóki Wiz zAir nie rozbudowało swojej sieci połączeń z Polski do Gruzji, a loty z Warszawy do Tbilisi liniami lotniczymi LOT były zbyt drogie, leciało się z przesiadkami, np. przez Stambuł albo Rygę. Dziś też warto sprawdzać połączenia na SkyScanner, czy pośrednie loty nie są tańsze. Jednak ta opcja może być dość stresująca, dlatego przedstawiamy wszystkie połączenia bezpośrednie z Polski i do Polski.

Widok z okna samolotu na skaliste góry, Gruzja, Polska
Ale na takie widoki warto lecieć też samolotem :))

Wszystkie połączenia lotnicze Polska – Gruzja 2024

W następnej części przedstawię Wam wszystkie połączenia lotnicze  Polska – Gruzja i Gruzja – Polska w 2024. Poza tym proponuję zwrócić uwagę na połączenia z i do Berlina, ponieważ lotnisko Berlin-Brandenburg BER dla części Polaków jest najbliższą opcją.

Stan informacji poniżej jest 17.01.2024. Co prawda rozkłady mogą się zmieniać, czasami nawet krótkoterminowo. Więc nie daję gwarancji na poprawność informacji. Jednak myślę, że lista da dokładny i przydatny przegląd połączeń, żebyście wiedzieli, jakie opcje dla Was są najlepsze.

Ceny na biletów są bardzo zróżnicowane od 80 zł a 800 zł. Cena zależy od terminu lotu, terminu zakupu (wiadomo, im wcześniej tym lepiej i taniej) i oraz od wielu innych czynników.

Loty Polska – Gruzja trwają zwykle od 3 godzin 20 minut  do 4 godzin.

Samolot wizzair w Kutaisi
Na Wizzair można od czasu do czasu upolować dobrą zniżkę, warto sprawdzać ich stronę czasami ;)

Loty do Kutaisi

Poniżej przedstawiam wszystkie loty bezpośrednie z Polski do Kutaisi w r. 2024.

Loty Gdańsk – Kutaisi 2024

Samoloty Wizz Air od Kwietnia 2024 lecą dwa razy w tygodniu z Gdańska (GDN) do Kutaisi i spowrotem.

We wtorki i soboty

Loty Katowice – Kutaisi 2024

Samoloty Wizz Air od maja 2024 lecą cztery razy w tygodniu z Katowic (KTW) do Kutaisi i spowrotem, a w kwietniu nawet pięć razy.

Od Kwietnia: we wtorki, czwartki, soboty i niedziele

Loty Kraków – Kutaisi

Od kwietnia: we wtorki, czwartki, soboty i niedziele

Loty Poznań – Kutaisi

Od stycznia 2024: We wtorki i soboty

Loty Warszawa – Kutaisi

Najwięcej lotów z polski do Kutaisi leci w 2024 roku z lotniska Warszawa Chopin (WAW)

Od 1. kwietnia 5 razy w tygodniu poza poniedziałki i piątki

Patrz też loty z Warszawy do Tbilisi.

Loty Wrocław – Kutaisi

Od kwietnia w środy i soboty

Lot trwa 3:30 min

Loty Berlin – Kutaisi

Mieszkańcy województwa Lubuskiego, Zachodniopomorskiego i Dolnośląskiego mogą brać pod uwagę loty z Berlina. Ze Szczecina lotnisko Berlin-Brandenburg BER jest najbliższe, a też z Zielonej Góry lub Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina jedzie się tylko 30 minut dłużej niż do Poznania (ok. 2 godziny)

W 2024 r. z Berlina do Kutaisi są połączenia 2 razy w tygodniu.

 • Do 20. marca: w poniedziałki i piątki
 • Od 26. Marca do listopada: w czwartki i niedziele
 • Od 31. stycznia: we wtorki i soboty

Cena biletu się zaczyna się od 79,99 zł

Lot trwa 3:45 min

Stare miasto Tbilisi z cerkwią i oświetloną twierdzą Narikala na górze.
Tbilisi nocą jest pięknym, ciekawym i bezpiecznym miastem.

Loty do Tbilisi

Loty Warszawa – Tbilisi

Z lotniska Warszawa Chopin (WAW) do Tbilisi kursuje co dziennie samolot linii LOT.

Wszystkie połączenia lotnicze Gruzja – Polska 2024

Loty z Tbilisi

Loty Tbilisi – Warszawa

Tak samo jak możecie z Warszawy do Tbilisi lecieć w każdy dzień tygodnia, możecie też wracać: Polskie linie lotnicze LOT mają codzienne połączenie.

Więc jak najlepiej dotrzeć do Gruzji?

Obojętnie jak wolicie podróżować, czy wygodnie, szybko, na spokojnie, przygodowo, tanio, rowerem czy samolotem – każdy sposób jest dobry i możemy stwierdzić jednoznacznie - do Gruzji przyjechać WARTO!

Jeśli zdecydowaliście się na urlop w Gruzji – świetnie! Jeżeli chcecie poznać Gruzję lepiej i przejechać od gór po morze – zapraszamy serdecznie! Organizujemy po Gruzji transfery, wycieczki objazdowe i pomagamy w każdej kwestii podróży po Gruzji. Macie pytania? Zapraszamy do kontaktu!

trzy dziewczyni siędzą na dachu samochodu na tle nieba, Gruzja, podróż
Bo podróży są najlepsze

Tagi:

Gruzja loty

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.