Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

Czy w Gruzji jest bezpiecznie? 8 praktycznych porad

Podróże

Czy w Gruzji jest bezpiecznie? 8 praktycznych porad

Gruzja jest krajem bezpiecznym dla turystów, nie ma tam wojny, ludzie są pomocni i jak potwierdza wiele danych przestępczość jest niska. Jednak wraz z wojną na Ukrainie, dużo ludzi mnie się pyta, czy Gruzja jest bezpieczna, co wydaje się zrozumiałe. W tym artykule odpowiem na pytania dotyczące bezpieczeństwa i udzielę praktycznych porad, które pomogą Ci zaplanować bezpieczne wakacje w Gruzji.

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką ✰ możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

Trzech ludzi siedzi na koniach, na tle góry, słoneczne łąki, Tuszetia, Gruzja
Za siedmioma górami w Tuszetii

Czy Gruzja prowadzi wojnę z Rosją?

Gruzja już od lat 90ych ma okupowane terytoria, na których stacjonują rosyjskie wojska. Są to Republika Abchazji i tzw. Osetia Południowa.

Ostatni konflikt zbrojny z Rosją odbył się w sierpniu 2008 roku. W wyniku tej wojny Gruzja straciła 156 kolejnych gruzińskich wiosek, które zostały przyłączone do separatystycznego regionu Osetii Południowej znajdującego się pod kontrolą Rosji. Na tym jednak wojna się zakończyła i od tego czasu konflikt zbrojny nie został wznowiony.

Podróż do Abchazji jest dość trudna (a może i niebezpieczna, gdyż obywatele Polski nie mogą liczyć na pomoc rządową w razie potrzeby), trzeba załatwić wizę turystyczną i najlepiej jest znać język rosyjski do komunikacji. Tzw. Osetia Południowa jest całkowicie zamknięta dla turystów zagranicznych.

Obecnie nic nie wskazuje na to, że Gruzji grozi otwarta agresja ze strony Rosji, podobnie jak Ukrainie. Obecny rząd ma znacznie bardziej stabilne relacje z Rosją niż rząd z 2008 roku.

Konflikt rosyjsko-gruziński opiszę później w kolejnym artykule, bo jest naprawdę wiele do powiedzenia.

tablica wyborcza w języku rosyjskim i flagą osetyńską, biały autobus i zielony stary samovhód na deszczowej ulicy, Osetia Południowa, Gruzja
Miasteczko Achalgori od 2008 roku znajduje się pod okupacją Rosyjską, zdjęcie zrobione w 2018 r.

Czy Gruzja jest bezpieczna?

Od wielu lat Tbilisi, stolica Gruzji, zalicza się do jednego z najbezpieczniejszych miast na świecie. Według Crime Index 2023 Tbilisi zajmuje 43 miejsce (Warszawa 46, a Kraków – 42). Inne miasta w Gruzji, jak Batumi albo Kutaisi są na podobnych pozycjach.

Gruzja jako kraj również zajmuje bardzo dobre miejsca i jest dobrze oceniana. Według Law and Order Index 2023 państwo znajduje się wśród najbezpieczniejszych destynacji. Aktualny Crime Index państw o tym samym świadczy.

Kaukaska wieża obronna i dom kamienny na tle zielonego lasu i gór, Tuszetia, Gruzja
W wiosce Dartlo w Tuszetii znajdziesz święty spokój i niesamowite widoki na średniowieczne opuszczone twierdze obronne

8 prostych porad na bezpieczne wakacje w Gruzji

A do tego chciałabym dać Ci jeszcze kilka więcej praktycznych porad, aby Twój wyjazd do Gruzji był jak najbardziej bezpieczny i przyjemny.

Kobieta i mężczyzna w ubraniach outdoor stoją trzymając flagę Gruzji przed tablicą, która oznacza "Village Bochorna - Welcome to the highest settlement in Europe" w języku gruzińskim i angielskim, na tle zielone góry i doliny
Wieś Boczorna, najwyżej położona wieś w całej Europie, Gruzja

1.  Bądź ostrożny podczas jazdy samochodem 

Niestety, w dużej części regionów Gruzji nie mamy zbyt dobrych warunków na drogach.  Dość chaotyczna jazda lokalnych kierowców może Was nieco zniechęcić, co bardzo rozumiem. W niektórych miejscach może brakować oznaczeń drogowych i często dochodzi do nieporozumień co do tego, który kierowca ma prawo pierwszeństwa. Poza tym, jadąc głównymi drogami, a także autostradą, zwierzęta domowe (krowy, owce, bezpańskie psy, świnie) czasem stwarzają przeszkody dla kierowców. Gruzińscy kierowcy są jednak do tego przyzwyczajeni i potrafią skuteczniej manewrować. Jeśli czujesz się niepewnie jeżdżąc po nieznanych drogach lub nie masz doświadczenia na wysokogórskich drogach, warto wynająć lokalnego kierowcę.

Mężczyzna z sombrerem w małym terenowym-roliczym samochodzie na słuchej trawie
Taki nowoczesny "folklor" w Swanetii
Rozległy krajobraz z zielonymi pagórkami. Ulica prowadzi w prost, a na niej 7 krów, obok ulicy pasterz. Gruzja
Krówki są często na ulicach

2. Nie wpadnij na “bar scam” w Tbilisi 

Na starym mieście w Tbilisi istniało kilka barów, które miały oszukańczy schemat wyłudzania pieniędzy od turystów. Schemat był bardzo prosty, a większość ofiar stanowili mężczyźni. Podam klasyczną wersję takiego oszustwa:

Atrakcyjna dziewczyna próbuje zagadać do mężczyzny w barze lub w jego pobliżu. Niedługo ona zostanie zaproszona na drinka przez turystę. Na koniec okazuje się, że dziewczyna pracuje dla tego konkretnego baru i wybiera najdroższego drinka, albo jego cena nie jest nawet w menu – a poza tym kosmicznie wysoka. Wtedy pechowiec musi sporo zapłacić.

W 2021 roku policjanci rozszyfrowali schematy oszustwa. Aresztowano właścicieli dwóch barów w Tbilisi. Co prawda ostatnio rzadko słyszymy o takich sprawach, ale warto mieć to na uwadze.

Trzech ludzi podnosi ręce w barze z dekoracją dużych twarzy na ścianie
I nie zapomnij bawić się do białego rana

3. Używaj aplikacji na taksówki

Pamiętaj, że taksówki w Gruzji nie mają liczników, więc należy uzgodnić cenę z góry, zanim usiądziecie do taksówki. Lepiej poprosić obsługę hotelu o radę, jakiej kwoty należy się spodziewać. W ten sposób można uniknąć przepłacania.

Polecam jednak korzystanie z aplikacji do zamówienia taksówek, mamy ich coraz więcej. Z własnego doświadczenia mogę polecić bolt, który ma dokładną mapę i bardziej odpowiedzialnych kierowców. Zamawiając taksówkę możesz wybrać płatność kartą kredytową lub gotówką. Na telefonie natychmiast widzisz cenę przyjazdu oraz dane i ocenę kierowcy.

Tatia Meltauri, założyciel biura turystycznego Magiczny Kaukaz, i kierowca Leri w samochodzie, kierowca pokazuje kciuka
Leri nie jest taksówkarzem, ale nie znalazłam innego zdjęcia :D

4. Idź w góry – ale bądź świadomym i przygotowanym

Jeśli wybierasz się w wysokie góry Gruzji, lepiej wcześniej uzyskać aktualne informacje. Regiony takie jak Tuszetia i Chewsuretia są otwarte tylko na podróże tylko w sezonie  i niedostępne przez większość czasu w roku. Ponadto, jeśli chcesz zrobić trekking, który obejmuje przejście przez wysokie przełęcze, upewnij się, czy przejście jest możliwe. 

Drogowskaz żółty dla wędrujących w Tuszetii, Gruzja, pokazując drogi do Atsunta Pass, Chigho i Dartlo; na tle karawan i dom z kamienia
W Tuszetii szlaki trekingowe są stosunkowo dobrze oznaczone

Oczywiście podczas wycieczek w wysokie góry należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które obowiązują w każdym terenie górskim: Nie należy  opuszczać oznakowanych szlaków, a jeśli już, to nigdy nie robić tego bez przewodnika lub odpowiedniego doświadczenia. Dobrze zaplanuj swoją wycieczkę. Zachowaj ostrożność w miejscach mokrych, na polach śnieżnych i na stromych zboczach. O szczegółach bezpieczeństwa w górach informują Soliśći.

Tatia Meltauri pozuje przed skałami i wodospadem, Dżuta, Kazbegi, Gruzja
Wodospad w Dżucie, Kazbegi

5. Bądź miły do psów miejskich, a ostrożny z psami w górach

Podróżując po Gruzji wszędzie można spotkać bezpańskie psy. W miastach są to bardzo miłe, przyjazne i czasami głodne. Raczej nawet głodne miłości i głaskania niż jedzenia. W miejscowościach poza mocno zaludnionymi miastami warto mieć w plecaku coś dla nich, żeby chociaż trochę je nakarmić, bo większość bezpańskich psów jest absolutnie zależne od tych ludzi, którzy od czasu do czasu dadzą im coś do jedzenia. 

Co innego można jednak powiedzieć o psach pasterskich w górach, takich jak owczarki kaukaskie czy inne psy pilnujące stada owiec. Nie ważcie się podchodzić do nich bez opieki właścicieli, bo może to być naprawdę niebezpieczne. Jeżeli chcecie przejść, gdzie akurat wypasane jest bydło należy się zwrócić do pasterza o pomoc i przeprowadzenie.

Biało-rudo-brązowy pies siedzący na trawie i kamieniach patrzy się miło z opuszczonymi uszami na coś obok kamery, na tle czarny plecak.
Akurat ten piesek, którego spotkałam w dolinie Truso niedaleko Kazbegi, też chciał żebym pogłaskała i aż do ruiny zamku mnie zaprowadził

6. Bądź uważny, gdy spotkasz protesty i demonstracje

Manifestacje polityczne w Tbilisi, a czasem także w innych częściach Gruzji, są dość powszechne. Najczęściej odbywają się przed parlamentem na tbiliskiej alei Rustawelego.

Najbardziej prawdopodobnym problemem jest jedynie zakłócenie funkcjonowania komunikacji miejskiej lub zablokowanie głównej ulicy w Tbilisi. Zawsze też należy mieć świadomość, że protesty mogą przerodzić się w przemoc i chyba bezpieczniej jest trzymać się z daleka.

Manifestacja polityczna przed parlamentem na alei Rustawelego w Tbilisi, Gruzja. Dużo ludzi stoi i przechodzi, policjanci tworzą blokadę
Protesty w Tbilisi są dość często spotykane

7. Przedstaw się!

Polacy w Gruzji często brani są za Rosjan ze względu na podobny słowiański wygląd. Słyszałam od niektórych Polaków, że po przedstawieniu się miejscowi od razu zmieniają swoje nastawienie do nich i są bardziej uprzejmi.  Poza tym Polacy są bardzo lubianym narodem w Gruzji. Warto więc po prostu się przedstawić.

Dzień dobry, jesteśmy z Polski :D

8. Nie jedź do Abchazji ze strony Rosyjskiej

Jak pisałam wyżej, Abchazja jest oficjalnie częścią Gruzji okupowaną przez Rosję od lat 90-tych. Jednak Gruzja nie sprawuje już prawnej kontroli nad tym terytorium. Po stronie rosyjskiej wiele wycieczek jest organizowanych nielegalnie przez różne biura podróży, które oferują liczne wycieczki po Abchazji. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z gruzińskim prawem dotyczącym terytoriów okupowanych, wjazd na te tereny z jakiegokolwiek innego państwa niż Gruzja jest nielegalny, a za przekroczenie granicy z Gruzją grozi kara grzywny.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Cię przy planowaniu swojego pobytu podczas w Gruzji. Podziel się artykułem też ze swoimi znajomymi, którzy właśnie planują odwiedzić Gruzję.

Jeśli masz jeszcze inne pytania dotyczące bezpieczeństwa w Gruzji napisz je w komentarzu!

Tagi:

Gruzja bezpieczna,wojna

Podziel się

2 odpowiedzi

  1. A co z jazda do Gruzji autem na polskich blachach? czy po naplywie Rosjan do Gruzji po wybuchu wojny jest sie czego bac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.