Logo Magiczny Kaukaz wersja mała z napisem

5 wspaniałych miejsc w okolicach Batumi

Podróże

5 wspaniałych miejsc w okolicach Batumi

Czy jesteś miłośnikiem przygód? Chcesz odkrywczo wykorzystać swój czas podczas wakacji w Batumi? To nie trudne. W tym poście wybrałam dla Ciebie 5 zachwycających i moich ulubionych miejsc, które zapewnią Ci więcej atrakcji podczas twojego pobytu nad Morzem Czarnym.

Wszystkie miejsca wymienione w tej liście znajdują się w okolicach Batumi i dojazd jest łatwy autem czy do niektórych miejscach nawet transportem publicznym. 

Wszystkie miejsca zaznaczone gwiazdką możesz zwiedzić z nami. Po prostu kliknij na link i dowiedz się więcej.

W poprzednim artykule pisałam o tym, jakie różnorodne jest miasto Batumi i ile rzeczy można tu zobaczyć, dlaczego w Batumi mieszkają muzułmanie i skąd tutejsza kultura nosi elementy tureckie. A teraz czas na podróż poza miastem! Może Cię mile zaskoczyć, gdy odkryjesz, że ten region, oprócz Batumi, ma wiele do zaoferowania. Dziewicza przyroda, małe plaże, starożytne twierdze i ekstremalne skoki do morza mogą Cię jeszcze bardziej zafascynować i sprawiać, że powiesz znajomym - „Moje wakacje w Batumi były bardzo udane”.

1. Park Narodowy Mtirala – Podróż po świecie elfów

W parku narodowym Mtirala kryje się „Płacząca Góra”, która jest najbardziej wilgotnym i deszczowym miejscem na całym Zakaukazie, właśnie dlatego się nazywa Mtirala (czyli właśnie płacząca).Cały park też nosi nazwę tej emocjonalnej góry. Mistyczne mgły, które otaczają tą zieloną górę i ten malowniczy krajobraz, wywołują wrażenie, że zaraz się pojawią elfy i będą Cię towarzyszyli do końca twojej ścieżki. 

Unikalne gatunki flory i fauny które są wpisane w Czerwonej liście szczęśliwie mieszkają w tej dziewiczej przyrodzie. Znajdują się tutaj niezwykłe rezydenty lasu: niedźwiedź brunatny, sarna, wiewiórka kaukaska, borsuk, kuna, orzeł górski, dzik, lis i inne... 

W Parku Narodowym Mtirala wytyczono jednodniowe i dwudniowe trasy turystyczne. Ścieżki są oznakowane, a miejsca piknikowo-biwakowe zachęcają do odpoczynku wśród kolorowo kwitnącej zieleni. Kto chce więcej dowiedzieć się o biologii i geologii w parku narodowym, może zamówić przewodnika u administracji turystycznej parku. A niezwykły punkt widzenia pokazuje się z pleców konia. Wycieczki konne też są oferowane przez administracje.

Jeśli masz tylko jeden dzień, polecam zobaczyć wodospady Machunceti (także w pisowni Makhuntseti) i Mirweti. Blisko tych też spotkasz średniowieczne mosty, które zachwycają swoją siłą i wytrzymałością. Nie zapomnij o parasolce lub kurtce przeciwdeszczowej. 

2. Forteca Gonio (Apsaros) – Śladami wielkich imperiów

Gdyby kamienie potrafiły mówić, to Gonio by opowiadała Ci tyle zachwycających historii … …

To jest forteca zbudowana prawdopodobnie przez Rzymianów i datuje się co najmniej na I wiek. To jest miejsce, gdzie Apostoł Andrzej przybył w I wieku żeby przynieść chrześcijaństwo do Gruzji. Potem Imperia Rzymskie, Bizantyjskie, Osmańskie i Rosyjskie pozostawiły swoje ślady. Ziemia na terenie twierdzy wszystko zachowała warstwami, i pamięta to, co ludzie dawno temu zapomnieli. W wyniku wykopalisk archeologicznych (między innymi polsko-gruzińskiej) odnaleziono tu unikatowe przedmioty, które są przechowywane w Muzeum Gonio

Old byzantine Gonio fortress near Batumi, Georgia

Historia Gonio-Apsaros jest także ściśle związana z mitem Argonautów. Według legendy to właśnie tutaj król Aeteusz pochował swojego syna Apsarosa, który został zabity przez Jasona uciekając z Kolchidy po skradzeniu złote runo.

Do ogromnej i starej cytadeli Gonio możesz dojechać z Batumi w 20 minut.

3. Plaża Sarpi – Ekstremalna plaża na końcu Gruzji

Nie oczekuj tu luksusu lub rozwiniętej infrastruktury plażowej, bo ich po prostu nie ma. Ta bardzo mała i spokojna plaża, gdzie jest zdecydowanie mniej ludzi niż na plażach Batumskich. W moim rankingu zasługuje na szczególne miejsce. Tutaj są duże kamienie i zazwyczaj tylko jedno miejsce, gdzie możesz wynająć sobie leżak. Plaża leży przy granicy Tureckiej, gdzie także znajduje się budynek ciekawej architektury kontroli celnej, a dalej wisi flaga Turecką i widać meczet ze złotą kopułą.

Jeśli chcesz dodać do swojej wycieczki ekstremalnych elementów, znajdziesz skały przy plaży. Skoki z wysokiej skały do szmaragdowej wody to jedna z ulubionych atrakcji młodszych wczasowiczów. 

Sama też próbowałam kilka lat temu, i powiem Ci, że to było niezapomniane doświadczenie. Najpierw byłam bardzo podekscytowana zobaczyć, jak inni wskakują do wody i też zachciało mi się to zrobić … wdrapałam się na skałę … popatrzyłam w dół i w jednej chwili straciłam całej odwagi. Nagle znalazłam się na krawędzi kamienia i trzęsłam się ze strachu … Stamtąd odległość do morza wydaje się bardzo wysoka, gdyż to tylko 5-6 metrów. Nie odważyłam się skoczyć za pierwszym razem, ale potem jakoś nabrałam siły i już … Czułam się tak, jakbym pokonała największy strach w życiu. To było cudowne.

4. Ogród botaniczny w Batumi – Jaraj się naturą 

Czy potrafisz rozpoznać drzewo bananowe, mandarynkowe lub kiwi? Lub może masz ulubione drzewo? Tutaj rosną tysiące egzotycznych gatunków roślin ze wszystkich niemal stref klimatycznych świata. Cudowny ogród położony tylko ok. 9 km od centrum Batumi był największym ogrodem botanicznym  w ZSRRu.

W tym miejscu zapach morza łączy się z egzotyczną roślinnością, co wywołuje niesamowite emocje. W parku główną trasę pokonasz w ok. 1,5 godzin. Jeśli nie chce Ci się iść, a przejechać, proszę bardzo, znajdziesz tu pojazdy na prąd, tak jak polskie melekse, które Cię podwiozą od początku do końca Parku. Jednak gorąco polecam przejść się pieszo, bo w ten sposób barwy i zapachy lepiej zadziałają. Istnieje kilka różnych tras spacerowych i nawet jedna na lekki trekking, więc nawet opłaca się przyjechać nie tylko raz.

Spróbuj wyjść z parku prosto do plaży, przekraczając stary przystanek kolejowy. Tam znajdziesz bardzo czyste i przejrzyste morze, a ludzi prawie nie ma. Ja bardzo lubię ten kawałek dzikiej plaży przy Ogrodu botanicznego i gorąco polecam. 

5. Twierdza Petra – Podróżuj w czasie

Zapraszam na niesamowity widok, przy którym się naprawdę wydaje, że czas się zatrzymał wieki temu … 

Petra kiedyś była ufortyfikowanym miastem położonym na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, w Lazicy, na terenie dzisiejszej zachodniej Gruzji. W VI wieku, za czasów cesarza Justyniana I, służyło jako ważny wschodniorzymski posterunek na Kaukazie, a ze względu na swoje strategiczne położenie stało się polem bitwy w Wojnie Lazańskiej 541–562 między Rzymem a Persją Sasanską. 

Zamek Petra też w późniejszych wiekach był świadkiem wielu wojen. Nad brzegiem morza, na skalistym wzgórzu, stał Akropol Petra, uważany za niedostępną fortecę. Stąd właśnie jego grecka nazwa „Petra” – która oznacza kamień lub skała po grecku.

Zwiedzić możesz tu ruiny zamku, pałacu i kwater żołnierskich, w tym fundamenty bazyliki z VI-VII wieku, pozostałości katedry biskupiej i inne ciekawe artefakty.

Twierdza znajduje się 17 kilometrów od Batumi, przy głównej drodze, we wsi Cichisdziri (Tsikhisdziri).

Mam nadzieję że ta lista pomoże Ci spędzać wakacje w Batumi w cudowny sposób. W Batumi jest wszystko co potrzeba aby Twoje wakacje sprawiali Ci przyjemnosc. dowiedzieć się, odkrywać, poznawać i doświadczać ten magiczny kawałek świata. Zapraszam także do przeczytania wpisu „Co zobaczyć w Batumi? 10 miejsc, których nie możesz uniknąć“ na naszym blogu.

Które z tych miejsc najbardziej Cię fascynuje? Napisz w komentarzu. 

Zachęcam także do podzielenia się tym blogiem z Twoimi przyjaciółmi, aby pomóc im spędzić wakacje w Batumi po prostu fajnie.

Tagi:

Batumi,co zobaczyć,twierdza Gonio

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategoria

Masz ochotę na wakacje w Gruzji?

Tatia Meltauri, dyrektor Magicznego Kaukazu

Masz pytania?

Nie ma sprawy. Chętnie Ci pomożemy.